Shut the box


Gra shut the box jest bardzo prostą grą kościaną, którą każdy z łatwością może przygotować sam w domu. Oryginalny zestaw można zastąpić kamieniami domina, kartami a nawet kartką papieru i długopisem.


math for kids

W swojej kolejce każdy gracz rzuca dwiema kostkami do gry i sumuje liczbę wyrzuconych kropek a następnie zamyka jedną z kombinacji klapek odpowiadającą wartością sumie wyrzuconych oczek np.  Jeśli wypadnie 3 i 5 to otrzymujemy 8. Na tym etapie gracz decyduje którą kombinację wybierze:

- jedną klapkę o wartości 8
- dwie klapki o wartościach 1 i 7
- dwie klapki o wartościach 2 i 6
- dwie klapki o wartościach 3 i 5
- trzy klapki o wartościach 1,2,5 

shut the box

Gracz kontynuuje rzuty kostka i zamykanie klapek do momentu aż otrzyma wynik uniemożliwiający mu dalszą grę, wtedy następuje podliczenie punktów i kolej przechodzi na drugiego gracza.
Jak liczymy punkty?
Suma niezamkniętych cyfr daje nam wynik np. pozostały klapki z cyframi 2, 3, 5 czyli mamy 10 punków karnych.
Gramy ustaloną wcześniej ilość rund lub do momentu aż któryś z graczy przekroczy limit punktów karnych.

Jeśli nie macie oryginalnego zestawu do gry to nic straconego, w sklepie Flying Tiger widziałam mini  wersję podróżną w bardzo przystępnej cenie :)

Nie chcecie kupować gry, wykorzystajcie kamienia domina. Wybierzcie kamienie dla dwóch graczy o wartościach od 1-9 (niestety 1 występuje tylko raz dlatego za drugą jedynkę podstawcie mydło o wartości 0). Każdy z graczy układa przed sobą kamienie domina kropkami do góry w rzędzie od jeden do dziewięć. W swojej turze gracz rzuca dwiema kośćmi a następnie odwraca kropkami do dołu kamień lub kamienie domina, których zsumowane wartości dadzą nam wynik rzutu kostkami.


shut the box

Nie macie domina? Alternatywą są tradycyjne karty (tu może grać do 4 osób jednocześnie)! Wybieracie z talii karty o wartościach 1-9 gdzie 1 to as. Każdy z graczy ma karty w innym kolorze. Gramy tak jak w wersji z kamieniami domina.


shut the box

Wersja bez akcesoriów? Wystarczy kartka i długopis. Gracze na swoich kartkach wypisują cyfry 1-9 i po rzucie kostką skreślają wybrane cyfry.
Mam tez dla Was gotową planszę do pobrania. Można ją zalaminować aby dłużej posłużyła.zamknij pudełko

Jak możemy zmodyfikować zasady?

Rzucamy dwiema kośćmi a następnie zamykamy JEDNĄ klapkę (bądź odwracamy kamień domina czy kartę), o wartości otrzymanej w wyniku dodawania, odejmowania, mnożenia lub dzielenia oczek jakie wypadły na kostkach.
Gracze powtarzają czynność na zmianę. Jeśli nie ma możliwości utworzenia jednej z cyfr jakie zostały nam na odkrytych klapkach to tracimy kolejkę.
Wygrywa gracz, który jako pierwszy zamknie wszystkie klapki.

liczba graczy: 2-4
wiek: 6+ ale uważam,że i 5 latek spokojnie da radę
czas gry: 10-30 min. 
Zasady: bardzo proste


Wpis bierze udział w projekcie Grajmy!
3 komentarze: