Strony

Nim 4x4

Ostatnio pokazywałam Wam Nim, strategiczną grę dla dwóch osób z wykorzystaniem pionków.
Jako, że w Nim można grac na wiele sposobów to postanowiłam pokazać Wam jeszcze jeden z nich. 
na zdjęciu narysowana na różowym papierze plansza 4x4 pola a na niej zaznaczone trzy pierwsze pola, przylegające do siebie, obok lezy pisak

Nim - tradycyjna chińska gra dla dwóch graczy

W cyklu, w którym pokazuję Wam stare, tradycyjne gry z całego świata, prym wiodą gry strategiczne dla dwóch graczy. Nie inaczej będzie tym razem. 

Nim to stara, chińska gra z wykorzystaniem 15-60 pionków. Charakteryzuje się tym, że jej zasady możemy dowolnie modyfikować w obrębie wskazanych warunków. Ponadto do gry nie potrzebujemy żadnych specjalnych elementów, wystarczy wykorzystać to co mamy pod ręką (my mieliśmy akurat Lego).

na zdjęciu trzy kupki okrągłych klocków Lego w trzech różnych kolorach

Zero wygrywa - karciana gra z odejmowaniem

Ostatnio zabraliśmy się za ćwiczenie odejmowania i tak powstała prosta gra karciana polegająca na odejmowaniu właśnie :)

Do gry potrzebujemy kart tradycyjnych lub Uno. Z talii wybieramy karty o wartości 1-9 oraz jokery. 

na zdjęciu leży stos zakrytych kart uno a obok na stosie kart odrzuconych leża cztery karty których suma daje wartość dwadzieścia

Dodawanie i odejmowanie w zakresie do 20

Za nami tydzień nicnierobienia ;) Pora jednak ruszyć trochę z aktywnościami edukacyjnymi. Przygotowałam dla dzieci karty pracy z prostymi zadaniami utrwalającymi dodawanie i odejmowanie w zakresie do 20.  

Jak zawsze włożę je do foliówki lub zalaminuję, żebyśmy mogli od czasu do czasu do nich wracać. Wszystkie materiały przechowuję, ponieważ za kilka lat skorzysta z nich również młodszy syn. 


na zdjęciu dwie strony w formacie a4 z tabelkami, w których mamy dodawanie lub odejmowanie

Makao

Makao to kolejna gra karciana, której zasady chciałabym Wam przybliżyć. To jedna z gier, które kojarzą mi się z dzieciństwem dlatego chciałabym żeby i moje dzieci ją poznały. 

Zasady mogą nam przypominać Uno i słusznie bo obie gry mają ze sobą wiele wspólnego. 
na zdjęciu stos kart zakrytych a obok niego trzy siódemki wyrzucone na stos kart odrzuconych

O jakiej liczbie myślę

Zabawa, do której możemy wykorzystać dowolne rekwizyty a możliwości jest nieskończenie wiele.
My zaczęliśmy od liczb w zakresie 1-20. Podczas gry utrwalamy same liczby ale i ich własności.
na zdjęciu dwadzieścia niebieskich karteczek z liczbami od jeden do dwadzieścia ułożone w cztery rzędy po pięć karteczek

Połącz w pary domki - percepcja i pamięć wzrokowa

Kolejne z moich propozycji ćwiczeń percepcji wzrokowej to łączenie w pary domków z elementami, z których zostały zbudowane.
To proste ćwiczenie pozwala dzieciom ćwiczyć percepcję wzrokową, spostrzegawczość ale i pamięć wzrokową.

na zdjęciu karta pracy, po lewej stronie widać domki w różnych kolorach i z różną ilością okien a po prawej stronie pogrupowane elementy z których powstały domki

Kolorowa układanka DIY

Niedawno wpadła mi w oko kolorowa układanka, których można trochę znaleźć w internecie. Pomyślałam, że będzie idealnym zajęciem na najbliższe tygodnie dla 3-latka. Wykonanie jej jest proste a materiały, z których jest zrobiona znajdziecie w każdym domu. 


na zdjęciu układanka z kartonu z naklejonymi kolorowymi kółkami z pianki kreatywnej

Busy Bugs (Robaczki) Smart Games

Seria gier logicznych Smart Games towarzyszy nam od lat. Pisałam wcześniej o grach Trzy małe świnki oraz Kamelot Junior a tym razem chciałam Wam pokazać jedna z magnetycznych gier podróżnych. 

Nasza wersja jest anglojęzyczna. To nie jest jednak żaden problemem ponieważ gra jest niezależna językowo. W wersji polskiej znajdziecie ją pod nazwą Robaczki. Przeznaczona jest dla dzieci od 7 roku życia ale myślę, że już młodsze dzieci mogą spróbować swoich sił na niższych poziomach.
na zdjęciu opakowanie gry magnetycznej busy bugs robaczki

Co po drugiej stronie

Zadanie ćwiczące wyobraźnię. Może wydawać się banalnie proste ale takie nie jest. 
Mamy przed sobą tabelkę z liczbami, musimy wyobrazić sobie drugą stronę tabelki, przy założeniu że po drugiej stronie wpisane są dokładnie takie same liczby, w takiej samej kolejności.

Zadanie polega na wpisaniu odpowiedzi, jakie liczby kryją się po drugiej stronie we wskazanych miejscach.

na zdjęciu dwie kartki z liczbami i literami wpisanymi w tabelkach

Połącz w pary - ćwiczenia percepcji wzrokowej

Ćwiczeń percepcji wzrokowej jest u nas dużo. Dzieci je bardzo lubią ale ich wadą jest to, że na długo nie starczają... Dlatego powstają kolejne i kolejne. Ma być kolorowo i ciekawie przede wszystkim. Co jakiś czas wracamy do starszych ćwiczeń i przeplatamy je nowymi.



na zdjęciu cztery karty pracy, dwie z nich to łączenie w pary niebieskich elementó w kształcie kwadratów, kolejne to czerwone kwadraty z różnym wypełnieniem a ostatnie to różnokształtne elementy

Alquerque

Od dłuższego czasu na blogu nie pokazywałam Wam naszych gier DIY, wzorowanych na starych, tradycyjnych grach z całego świata. Uzbierało się ich już kilkanaście ale wciąż przybywają nowe. Tutaj znajdziecie zestawienie 11 gier strategicznych DIY. Uwielbiam je ze względu na to, że nas nie ograniczają. Możemy zagrać w każdej chwili, na przerwie, na podwórku, rysując planszę na asfalcie i używając kolorowych nakrętek jako pionków czy nawet na plaży, grając z użyciem kamieni i muszelek. 


na zdjęciu plansza w trakcie gry, część z pionków jest już zbitych i leża koło planszy

Pechowa krowa

Pechowa krowa to szybka i emocjonująca karciana gra familijna z imprezowym zacięciem. Znajdziemy tu wyraźnie zaznaczoną negatywną interakcję, która nadaje grze dynamiki i bardzo ubarwia całą zabawę. 

na zdjęciu pudełko gry pechowa krowa a na okładce krowa, trzymająca w pysku sznur na pranie z przyczepionymi do niego skarpetami