Bardzo lubię książki popularnonaukowe, które w przystępny sposób pokazują nam konkretne zagadnienia. Tego typu książek o matematyce nie ma wiele, dlatego każda nowa publikacja jest na wagę złota.
"Potęga liczb" to zbiór ciekawostek z matematycznego świata, który wbrew pozorom nie jest czymś tak abstrakcyjnym jakby się to mogło wydawać. Liczby towarzyszą nam na co dzień w różnych aspektach naszego życia, występują w naturze, umożliwiają tworzenie i rozwijanie nowych technologii i od wieków są podstawą rozwoju cywilizacji.
Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym i starszych. Kolejne rozdziały przybliżają nam informacje na temat tego jak pewne zwierzęta opanowały umiejętność liczenia, jak na przestrzeni wieków kształtowały się systemy liczbowe czy systemy miar i wag.
Kolejne ważne zagadnienia to kalendarz i mierzenie czasu. Temu tematowi poświęcona jest największa część książki a poszczególne rozdziały omawiają go bardzo szeroko. Znajdziemy tu odpowiedzi na pytania: kiedy powstał pierwszy kalendarz, jakie systemy pomiaru czasu pojawiały się na przestrzeni lat w różnych rejonach naszego globu czy jak mierzono czas kiedy nie było jeszcze zegarków.
W książce znalazł się też rozdział poświęcony tematyce, która od dawna bardzo nas interesuje a mianowicie szyfrom i kodom.
"Potęga liczb" porusza wiele ciekawych zagadnień, które mogą być świetnym pretekstem do rozmów z dziećmi i zgłębiania naszej wiedzy na wybrane tematy. Jak my ją czytamy? Każdą stronę omawiamy, zaglądamy do innych źródeł, żeby przeanalizować szczegóły danego zagadnienia, dzieci bez przerwy dopytują o kolejne fakty.
Jeśli dyskusje nad książką zajmują więcej czasu niż samo jej czytanie, to jest dla mnie właśnie wyznacznik wartościowej lektury.
Wydawnictwo KROPKA
Autorzy: Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebius, Raphael Honigstein
Ilustracje: Daniela Olejníková
Przekład: Adam Pluszka
Ilość stron: 64
Wiek: 6-12 lat
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz