Strony

Kości obfitości

Mamy w swojej kolekcji kilka gier z gatunku Roll and write czyli takich, w których mechanika opiera się na rzucaniu kością i wykreślaniu na swoim arkuszu odpowiedniego wyniku bądź zakreślaniu wybranych pól. Tego typu gry są najczęściej małe i kompaktowe ponieważ nie zawierają dużych plansz i niezliczonej liczby elementów. Dzięki temu nadają się np. do zabrania w podróż. Ponadto z reguły są nieskomplikowane a rozgrywka szybka.

na zdjęciu pudełko gry Kości obfitości a na nim gruby farmer, stojący obok ogródka z marchewkami, sałata i pomidorami

Kości obfitości to gra przeznaczona dla dzieci od 8 roku życia. Tu od razu zaznaczę, że spokojnie możecie ją podsunąć już  6-latkom ze względu na proste zasady i przyjemną tematykę.

Zawartość


- 2 notesy (po jednym dla wariantu podstawowego i zaawansowanego),
- 4 ołówki,
- 9 kości w trzech kolorach  (czerwone, zielone i pomarańczowe),
- znacznik pierwszego gracza.


na zdjęciu elementy gry: dwa bloczki do zapisywania wyników, pod nimi leża małe ołówki, dziewięć kolorowych kostek i znacznik gracza rozpoczynającego z wizerunkiem głowy świnki na niebieskim tle

Jak gramy


Kostki symbolizują warzywa (zielona to sałata, pomarańczowa to marchewka a czerwona to pomidory). Do gry dwuosobowej będziemy wykorzystywać 6 kości (po dwie w każdym kolorze), dla 3 i 4 osób wykorzystamy wszystkie 9 kości.

Na początek każdy z graczy otrzymuje jeden arkusz, w którym będzie zaznaczał wyniki. Następnie wybieramy gracza startowego. 

Rzucamy wszystkimi kośćmi i pierwszy gracz wybiera jedną z pośród nich. W zależności od tego jaki kolor wybrał i jaka widnieje na niej liczba oczek, rysuje na swoim arkuszu warzywo, które symbolizuje wybrana kostka. Musi się ono znaleźć w jednym z trzech rzędów, w kolumnie z wylosowaną liczbą oczek. 
Poniżej gracz w pierwszym ruchu wybrał czerwoną kostkę z dwoma oczkami i zdecydował się narysować pomidora w środkowym rzędzie, w kolumnie z liczbą 2.

na zdjęciu zbliżenie na wypełnioną planszę do gry, obok niej leży czerwona kostka z wynikiem 2


Należy jednak pamiętać o zasadzie, że po tym jak pierwsze warzywo posadzimy w dowolnym rzędzie, tak wszystkie kolejne muszą przylegać do wcześniej posadzonego warzywa tego samego gatunku w pionie lub poziomie.

Gracze na zmianę dobierają kostki aż zostanie jedna, która trafia na ryneczek. W zależności od tego jaki kolor kostki został, zakreślamy jedno pole w odpowiedniej skrzynce.
W poniższej rozgrywce ostatnia, niewybrana kość symbolizowała marchewkę wiec wszyscy gracze zaznaczyli pole w skrzynce z symbolem marchewki.


zdjęcie przedstawia zbliżenie na planszę a dokładniej na skrzynkę z marchewkami, na której mamy zaznaczone niewykorzystane pomarańczowe kostki


Często będzie się tez zdarzać sytuacja, że wylosowane wyniki nie pozwolą nam na zaznaczenie ich na naszym ogródku. Co wtedy? Niewykorzystane warzywo staje się pokarmem dla świnki. Zaznaczamy wtedy jedno pole w tabelce ze świnką.
Po zapełnieniu jednego rzędu zyskujemy bonus, który pozwoli nam dodać lub odjąć 1 na wybranej kostce, tak aby łatwiej było dopasować ją do odpowiedniej grządki.


na zdjęciu zbliżenie tabelki z pożywieniem dla świnek, wykreślono na niej dwa pełne rzędy, które dają cztery punkty i dwa bonusy


Gra kończy się w jednym z trzech przypadków:
- zapełnimy którąś ze skrzynek na rynku,
- jeden z graczy zapełni cały swój ogródek,
- jeden z graczy nakarmi swoją świnkę do syta.

Jak liczymy punkty

- mnożymy ilość zasadzonych warzyw przez liczbę skreśleń w odpowiadającej im skrzynce,
- za każdy zapełniony rząd zyskujemy dodatkowo 5 punktów,
- otrzymujemy tyle punktów ile widnieje przy ostatnim zapełnionym rzędzie w tabelce ze świnką.


na zdjęciu wypełniona plansza gracza z podliczonymi wynikami, obok leża kostki do gry


Wariant zaawansowany oferuje nam kilka dodatkowych zmian i możliwości punktowania co fajnie urozmaica rozgrywkę.

Polecam Wam kości obfitości do grania z dziećmi. Ta niepozorna gra oferuje naprawdę dobrą zabawę i zaskakująco dużo kombinowania. Taka mała a cieszy ;) 



wydawnictwo: Board&Dice

liczba graczy: 1-4

wiek: 8+ (zachęcam do grania już z 6-latkami)

czas gry: do 30 min.

Zasady: Bardzo proste

moja ocena: 5/5




Grę zgłaszam do projektu Grajmy! Znajdziecie tam recenzje wielu ciekawych gier rodzinnych i typowo dziecięcych.







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz