Zabawy z Pełnym kurnikiem


W jednym z wcześniejszych wpisów recenzowałam grę Pełny kurnik a dziś chciałabym Wam zaproponować kilka zabaw z wykorzystaniem kafelków z tej gry. Okazuje się, że niektóre z poniższych zabaw zainteresowały nawet naszego niespełna dwuletniego testera :)


na zdjęciu dwie planszetki a na nich kafle z jajkami, kurczakami i kurami
Oto kilka propozycji:

Segregowanie

Układamy na stole garść różnych kafelków i prosimy dziecko o rozłożenie na osobne stosiki kur, kurczaków, jaj i kogutów. To niezwykle proste dla starszych dzieci zadanie, jest jednocześnie pewnym wyzwaniem dla maluchów :) 

na zdjęciu elementy gry rozłożone na cztery stosy, jeden zmieszany i trzy posegregowane według rodzaju zwierzęcia na kafelku

Szacowanie

Rozkładamy na stole po kilka kafelków z kurami i jajami. Zadaniem dziecka jest oszacować, których jest więcej.

na zdjęciu rozłożone luźno na stole kafle z jajami i kurami

Rozkładamy na stole kilka kafelków jednego rodzaju i prosimy dziecko aby  oszacowało konkretną liczbę bez liczenia poszczególnych kafelków.

zdjęciu przedstawia rozłożone luźno pięć kafli z jajami

Układanie sekwencji

Kontynuujemy sekwencję.

na zdjęciu sekwencja ułożona z kafelków jajo, kurczak, kura, jajo i tak dalej


na zdjęciu sekwencja ułożona z płytek z jajami i kurami

Uzupełniamy brakujące elementy sekwencji.

na zdjęciu długa sekwencja ułożona z kafli a pomiędzy nimi wolne miejsca na uzupełnienie brakujących w sekwencji kafli

Odwzorowanie

Kafelki ułożone w rzędzie na stole.

na zdjęciu sekwencja a pod nią druga będą ca odwzorowaniem tej pierwszej

Kafelki ułożone w kurniku.

na zdjęciu dwie plansze z gry pełny kurnik a na nich kafelki ułożone w ten sam sposób

Kafelki ułożone w kurniku...znów to samo? Nie, przyjrzyjcie się bliżej. Niektóre elementy skierowane są w inną stronę. Teraz ćwiczymy spostrzegawczość i  jednocześnie wzrasta stopień trudności. Odwzorowanie takiego układu nie jest już wcale takie łatwe.
Wkradł się też jeden błąd, widzicie go? ;) 

Przy okazji tej pomyłki powstała kolejna fajna zabawa. Rodzic tworzy dwa podobne układy (np. jak na zdjęciu poniżej) a zadaniem dziecka jest znalezienie wszystkich różnic. Możemy zamienić elementy miejscami, pominąć jakiś na jednej z plansz lub właśnie odwrócić go w przeciwnym kierunku.

zdjęcie przedstawia plansze a na nich kafelki ułożone podobnie i różniące się jednym elementem

Gra w wojnę 

Rozdzielamy między graczy po tyle samo jaj, kurczaków, kur i kogutów (sugeruję po 5 sztuk, z wyjątkiem koguta). Kafelki wrzucamy do woreczków (ja użyłam małych lnianych woreczków z innej gry). Na zmianę gracze losują ze swojej puli po jednym kafelku i wykładają na stół. Ten kto ma silniejszy kafelek, zabiera oba. Jeśli wyłożycie dwa takie same to rozpoczyna się wojna. Gdy skończą się kafelki w woreczku, wrzucamy tam te zdobyte w czasie gry. Wygrywa gracz, który zbierze wszystkie kafelki.

na zdjęciu płucienne woreczki z kafelkami a na środku wylosowane kafle służące do gry w wojnę

Jeśli spodobały się Wam (a szczególnie Waszym dzieciom) te zabawy to koniecznie zajrzyjcie do wpisu Memo inaczej, w którym pokazałam jak w podobny sposób można wykorzystać kafelki z gry Memo. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz