Zamki z piasku

Piękną mamy jesień tej zimy ale ja już z utęsknieniem czekam na wiosnę a najlepiej lato ;) A jak już jesteśmy w tym temacie to pokażę Wam grę, która do lata właśnie nawiązuje. Zamki z piasku, bo o niej mowa, to gra która ujmuje piękną grafiką, ciepłymi kolorami i samą tematyką oczywiście. 


Karciana gra w Oszusta

Na co dzień wybieramy piękne, kolorowe planszówki i często zapominamy jak wiele mają do zaoferowania tradycyjne karty.  Postanowiłam więc odszukać garść informacji na temat starych, tradycyjnych gier karcianych i pokazać je moim dzieciom oraz czytelnikom. Mam nadzieję, że tym samym uda się ocalić od zapomnienia niektóre z nich.

na zdjęciu stos kart odrzuconych na środku stołu a po bokach leża karty graczy ułożone w zakryte wachlarze

Spacer po Burano

Na tę grę czekałam od czasu gdy zobaczyłam ją w zapowiedziach wydawniczych. Szybki rzut oka na zagraniczne recenzje i już wiedziałam, że słusznie wpadła mi w oko. 

Na wstępnie opowiem Wam parę słów o tytułowym Burano. Jest to niewielka wyspa, położona na Lagunie Weneckiej we Włoszech. Jej cechą charakterystyczną są kolorowe kamienice. Na całej wyspie nie znajdziemy dwóch budynków w tym samym kolorze, położonych obok siebie. Ta architektoniczna ciekawostka stała się też jedną z zasad jakie znajdziemy w tytułowej grze.


na zdjęciu pudełko gry spacer po burano a na nim kanał i kolorowe kamienice, na brzegu stoi dziewczyna w kapeluszu i białej sukience a obok niej czarno biały kot

Osadnicy z Catanu

O tej grze słyszał już chyba każdy. Po raz pierwszy wydana została w 1995 roku więc w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. Gra zyskała ogromną popularność na całym świecie i została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Zdobyła prestiżową nagrodę Spiel des Jahres a w Polsce zdobyła tytuł Gry roku. Całkiem imponująca metryczka, prawda?



na zdjęciu pudełko gry osadnicy z catanu a na nim ilustracja ludzi idących pomiędzy polem a łąką w kierunku wioski, w tle widać zachodzące słońce

Brakujące liczby cz.2

Naszą tablicę 100 wykorzystujemy już od dłuższego czasu na wiele sposobów. Jeśli jesteście ich ciekawi  to zajrzyjcie do wpisu Brakujące liczby. Znajdziecie tam podstawową wersję tablicy 100 do druku oraz kilka jej modyfikacji.

na zdjęciu plansza 100 montessori z wypełnionymi polami od 1 do 100 ale część z nich jest zasłonięte strzałkami, na zdjęciu sa tez dwa arkusze z zasłoniętymi fragmentami planszy, które trzeba uzupełnić o brakujące liczby

Walentynkowe ćwiczenia na spostrzegawczość


Wszelkie aktywności, w których trzeba wykazać się spostrzegawczością są bardzo lubiane przez dzieci. To dla nich świetna zabawa a przy okazji i rodzic jest zadowolony bo ma chwilę dla siebie podczas gdy dziecko robi coś ciekawego i rozwijającego. 

Zbliżają się walentynki i z tej okazji przygotowałam już wcześniej dwie zabawy z plikami do pobrania Walentynkowe kodowanie oraz Walentynkowe łamigłówki matematyczne.

Dziś propozycja zabaw, które rozwijają percepcję wzrokową. 

na zdjęciu cztery karty pracy z zadaniami na spostrzegawczość w klimacie walentynkowych


Plik do pobrania





Walentynkowe łamigłówki matematyczne

Od czasu do czasu lubię zrobić dla dzieci grę, zadania czy łamigłówki związane z konkretnym świętem lub wydarzeniem. Ostatnio takie zadania cieszyły się ogromnym powodzeniem dlatego z okazji walentynek również postanowiłam coś przygotować. 

W jednym z wcześniejszych wpisów Walentynkowe kodowanie znalazły się zabawy z kodowaniem. Dziś dorzucam do tego łamigłówki z obliczeniami i, jeśli wystarczy czasu, pojawi się coś jeszcze :)


na zdjęciu trzy strony łamigłówek matematycznych w wersji walentynkowej czyli z sercami w roli ozdobników i elementów łamigłówek

Capital

Są takie gry, które mimo świetnej mechaniki, ładnej oprawy graficznej i mnóstwa frajdy jaką dają graczom, nie stają się jednak popularne. Nie zdobywają nagród i przechodzą bez echa. A szkoda bo często są dużo bardziej wartościowe niż inne, lepiej promowane tytuły.
Jedną z takich gier, które są już na rynku od jakiegoś czasu a jednak wiele o nich nie słychać, jest Capital od wydawnictwa Granna. 

na zdjęciu pudełko gry capital z ilustracjami przedstawiającymi na pierwszym planie kamienice a na drugim wieżowce w warszawie

Brains - ogród japoński

Jeśli chodzi o gry to zdecydowanie lubię cieszyć się nimi w towarzystwie. Zdarza się jednak, że człowiek potrzebuje chwili dla siebie i w takich momentach sięgamy po książkę, krzyżówki, sudoku czy inne łamigłówki. Brains są właśnie tym ostatnim typem i idealnie nadają się dla fanów solidnego intelektualnego wysiłku. W grze stworzonej przez Reinera Knizia, wcielamy się w projektantów japońskiego ogrodu.
na zdjęciu pudełko od łamigówki Brains, na którym widać drewnianą bramę, wejście do ogrodu japońskiego

Walentynkowe kodowanie

Zbliżają się walentynki więc przygotowałam kilka zabaw z kodowaniem, ubarwionych romantycznymi motywami ;) Zabawy takie uczą dostrzegania zależności i reguł, przy okazji usprawniając percepcję wzrokową i poprawiając spostrzegawczość. Zadania skierowane są do dzieci w wieku 5-7 


na zdjęciu dwie plansze z zadaniami z kodowania

Kości obfitości

Mamy w swojej kolekcji kilka gier z gatunku Roll and write czyli takich, w których mechanika opiera się na rzucaniu kością i wykreślaniu na swoim arkuszu odpowiedniego wyniku bądź zakreślaniu wybranych pól. Tego typu gry są najczęściej małe i kompaktowe ponieważ nie zawierają dużych plansz i niezliczonej liczby elementów. Dzięki temu nadają się np. do zabrania w podróż. Ponadto z reguły są nieskomplikowane a rozgrywka szybka.

na zdjęciu pudełko gry Kości obfitości a na nim gruby farmer, stojący obok ogródka z marchewkami, sałata i pomidorami