Z kwiatka na kwiatek

Z kwiatka na kwiatek to piękna, rodzinna gra logiczna. Zachęca już samym wyglądem ale i rozgrywka oferuje sporo ciekawych doznań.  Do gry zaprosimy od 2 do 4 graczy w wieku powyżej 10 roku życia ale ja sugeruję spróbować już z 7-latkami. Proste zasady nie powinny sprawić młodszym graczom kłopotów a krótki czas rozgrywki nie pozwoli im się przy grze nudzić.

na zdjęciu pudełko gry z kwiatka na kwiatek, na środku widać kolorowego motyla a wokół kwiaty

Połącz w pary - gra z dopełnianiem do 10

Jeśli śledzicie mojego bloga to z pewnością wiecie, że dopełnianie ma tutaj swoje honorowe miejsce a gier i zabaw na jego utrwalanie znajdziecie co niemiara. Wszystkie oznaczone są wspólną etykietą Dopełnianie do 10 :) Miałam już temat zamknąć ale okazuje się, że to prawdziwa studnia bez dna i żal nie pokazać Wam tych wszystkich możliwości.

Pomysł na zabawę nie jest nowatorski i bazuje na znanej grze na spostrzegawczość. Na jej podstawie powstała już z resztą cała masa różnych wariacji.

Zakodowany Zamek

Kodowanie często pojawia się w naszych grach i zabawach a na blogu możecie znaleźć kilka wpisów związanych z tym tematem np. zakodowane sylaby, współrzędne czy zakodowana droga na planszy. Umiejętności jakie dzieci zdobywają poprzez tego typu zabawy są niezwykle przydatne w dzisiejszych czasach, dlatego chętnie sprawdzam kolejne gry i zabawy, wprowadzające dzieci w świat kodowania. 

na zdjęciu pudełko gry zakodowany zamek z wizerunkiem czarodzieja na froncie a  w tle widać zamek nocą

Gra karciana Kuku

W czasach mojego dzieciństwa Kuku było jedną z najpopularniejszych gier karcianych wśród dzieci i młodzieży. Teraz już niewiele osób w nią gra ale uważam, że warto przypomnieć sobie gry z dawnych lat i pokazać je nowemu pokoleniu. 

na zdjęciu widać stos kart dobierania, obok leżą cztery zakryte karty jednego z graczy oraz trzy odkryte asy osoby, ktróa wywołała kuku

Point salad

Point Salad to mała karcianka o prostych zasadach, przeznaczona dla 2-6 graczy w wieku od 8 lat. Wpadła mi w oko jakiś czas temu ale przy sporej kolekcji jaką już posiadamy, uznałam wtedy że trafi na listę a jak pojawi się potrzeba to może do niej wrócę. 

na zdjęciu pudełko gry point salad w kolorze zielonym z ilustracjami warzyw na fronie

Potrzeba pojawiła się tuż przed wakacjami. Często wyjeżdżaliśmy (zapakowani po sam dach) i na taką okoliczność idealne były małe, nieskomplikowane gry. Ostatecznie żałowałam, że Point Salad tak długo "wisiała" na liście. Ale o tym zaraz.


Kto pierwszy ten lepszy - gra na dodawanie

Gra matematyczna dla dzieci wczesnoszkolnych, utrwalająca umiejętność dodawania w pamięci i ucząca logicznego myślenia.

Do zabawy wykorzystamy gotową planszę oraz dwie kostki. Będziemy też potrzebować czegoś do pisania dla każdego z graczy.

na zdjęciu dwie plansze, jedna czysta a druga z zakreslonymi komórkami,łączącymi przeciwległe komórki w kolorze czerwonym

Memo dla spostrzegawczych

We wcześniejszych artykułach Znajdź taki sam oraz Zrób tak samo  mogliście przeczytać o zabawach z wykorzystaniem kartoników z ludzikami w różnych pozach. Elementy, których przygotowanie zajęło 10 minut dały nam wiele możliwości i okazuje się, że to jeszcze nie koniec.  
Jeśli więc pokusiliście się o wykonanie tej zabawy, mam dla Was kolejny pomysł na wykorzystanie jej elementów.
na zdjęciu zakryte kartoniki memo z rewersem w granatowym kolorze, dwa z nich są odkryte i przedstawiają ludziki w identycznych pozach

Ćwiczenia grafomotoryczne z mnożeniem

Po dłuższej przerwie wracamy do mnożenia. Na rozruszanie przygotowałam proste działania z mnożeniem przez 2 i 10. Zadania wymagają nie tylko liczenia ale również spostrzegawczości i dokładności. Przy okazji ćwiczy ręka i oko. 

Zadanie polega na obliczeniu właściwego wyniku a następnie odnalezieniu go w tabelce. Kolejnym krokiem jest zamalowanie odpowiednich fragmentów w tabelce, które ostatecznie utworzą gotowy kształt.  

na zdjęciu tabelka do wypełnienia według wzoru a pod spodem gotowy wzór

Matador - wariacja na temat domina

Na bazie domina powstało wiele gier, każda z nich ma też różne warianty. Okazuje się, że ten zestaw niepozornych kamieni kryje w sobie ogrom możliwości. Jedną z bardziej popularnych gier z wykorzystaniem kamieni domina jest Matador, do którego używamy podstawowego zestawu domina szóstkowego a w rozgrywce może wziąć udział od dwóch do czterech graczy.


na zdjęciu dobino w kolorze kości słoniowej z kolorowymi kropkami, ustawione w rzędzie jak podczas gry, w tle widać kamienie do dobierania