Wsiąść do pociągu po raz pierwszy

Ostatnio pisałam o jednej z naszych ulubionych gier rodzinnych Wsiąść do pociągu: EuropaJest to obowiązkowy tytuł podczas każdych świąt ponieważ z taką samą ochotą zasiadają do niej dzieci, rodzice i dziadkowie. Często jest więcej chętnych niż miejsc przy planszy :) 


Najważniejsze natomiast w niej jest to, że z powodzeniem można modyfikować zasady pod możliwości graczy. Owszem, jest Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż czyli wersja przeznaczona dla młodszych dzieci ale jeśli mamy wersję podstawową to nie ma większego sensu kupować kolejna grę.

na zdjęciu plansza do gry  obok odkryte wagony do dobierania i zakryty stos kart z wagonami

Wsiąść do pociągu: Europa

Wsiąść do pociągu to wielokrotnie nagradzana gra rodzinna, która sprawi tyle samo radości zarówno maluchom jak i rodzicom a nawet dziadkom. Ma ona proste zasady, które można wytłumaczyć w kilka minut, równie prostą mechanikę a do tego całkiem sporo strategii jak na taki lekki tytuł. 

na zdjęciu pudełko gry wsiąść do pociągu: europa, na okładce stara lokomotywa i ludzie w strojach sprzed wieków

Jak najbliżej celu


Dziś gra kościana, która pomaga w ćwiczeniu dodawania i odejmowania a nawet mnożenia w pamięci kilku liczb.
My na razie ograniczamy się do dodawania i odejmowania w zakresie dziesięciu ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby grając ze starszymi dziećmi, utrudnić zasady. Ale o tym trochę później.

gra z kostkami dla dzieci

Pentomino - użyj dwóch

Obiecałam,że pojawi się kolejny wpis z Pentomino w roli głównej i słowa dotrzymuję. Tym razem będą to proste układanki z dwóch elementów. Jeśli chcecie sprawdzić do czego wcześniej wykorzystaliśmy elementy z tej układanki to zajrzyjcie do pierwszego wpisu Pentomino oraz Gra w pentomino

Oczywiście jeśli chcecie to możecie dowolnie stopniować poziom trudności dodając kolejne elementy.


puzzle

Zmierzmy się w wyścigu do 100

Zabawa z dodawaniem do 100, do której potrzebujemy tylko miarki krawieckiej, klamerek w kilku kolorach, po jednej dla każdego z graczy i 2 kostek do gry.


gra z dodawaniem

Wykreśl wszystkie


Szybka gra z trzema kostkami, która doskonali dodawanie do 20 (a w zasadzie 18).
Gracze (dwóch i więcej) dostają plansze lub rysują je na swoich kartkach. Planszę dzielimy na 18 pól i w każdym wpisujemy po jednej liczbie 1-18.

Ja swoją planszę tradycyjnie już wydrukowałam i zalaminowałam ponieważ posłuży nam do innych gier (o tym już niedługo) :) Ale Wy możecie ją zwyczajnie narysować na kartce papieru.

Do gry potrzebujemy też 15 żetonów lub znaczników, które układamy na wybranych przez nas polach (mogą to być kolorowe kartoniki jak u nas, guziki czy plastikowe nakrętki). Trzy dowolne pola zostają odkryte.

kostki do gry

Uwaga bomba!


Dziś jedna z najprostszych gier dla dzieci. Całkowicie losowa ale za to emocjonująca.
Zanim zaczniemy grać, wybieramy jedną liczbę (6,7,8 lub 9), która będzie bombą. Gracze na zmianę rzucają dwiema kostkami i zapisują wynik, sumę oczek z obu kostek. Jeśli wypadnie ustalona wcześniej przez graczy liczba czyli bomba, gracz traci kolejkę. Gramy 10 rund lub do momentu aż jeden z zawodników zdobędzie 50 punktów.

 nauka liczenia

Zadania z kalendarza adwentowego cz.2


Tym razem porcja zadań, w których będzie trochę liczenia. U nas to głównie zakres do 20 ale nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście dostosowali poziom trudności do swoich dzieci i ograniczyli się do 10 lub wręcz przeciwnie, rozszerzyli zakres do 100.

Podrzućcie dzieciom kilka takich kart i delektujcie się ciepłą kawą :) U nas zapał nie mija, starszak dostaje taki stosik i liczy, głowi się, liczy...a końca nie widać.
Jak już wspominałam w pierwszym poście z zadaniami adwentowymi TUTAJ, wszystkie karty zalaminowałam i dzieciaki mogą do nich wracać tyle razy ile chcą. Dodatkową zaletą jest fakt, że w razie niepowodzenia mogą wymazać to co im nie wyszło i spróbować jeszcze raz, bez kreślenia po kartce.

matematyka w przedszkolu

Zadania z kalendarza adwentowego cz.1

Tak jak obiecałam we wpisie o kalendarzu adwentowym TUTAJ, podrzucam Wam pierwszą część zadań, jakie chłopaki mają do wykonania do świąt. Dziś zadania głównie na spostrzegawczość.

Zadań jest w sumie 48. Rozwiązanie niektórych zajmie moment a innych dłuższą chwilę. Znajdują się wśród nich zadania na spostrzegawczość, z podstawianiem, wyszukiwaniem elementów, łączenie w pary, kodowanie, sudoku, odwzorowanie, symetria, łączenie cech i wiele, wiele innych.

zadania z motywem świątecznym

Matematyczny kalendarz adwentowy


Jak co roku przygotowałam dzieciom kalendarz adwentowy. Tradycyjnie już robiłam wszystko od zera więc trochę się przy tym napracowałam…ale czego się nie robi dla dzieci 😊

matematyka

Pentomino


Pentomino to geometryczna układanka logiczna składająca się z dwunastu elementów o takiej samej powierzchni ale różnych kształtach. Tym co je łączy jest fakt, że wszystkie elementy zbudowane są z pięciu przylegających do siebie kwadratów, ponadto każdy z kształtów możemy dowolnie obracać i przekładać na drugą stronę.

Układankę możemy wykorzystać na wiele sposobów i dostosować do umiejętności naszych dzieci. I to jest właśnie to co najbardziej w niej lubię.


na zdjęciu kolorowa plansza z układem pentomino, pod nią leży prawie całkowicie ułożona układanka

Kto pierwszy do 100


A kto nie umie do 100 to chociaż do 50 😉. Do gry potrzebujemy 6 kostek. Gracze po kolei rzucają wszystkimi sześcioma kostkami i próbują uzyskać sekwencje np. 1-2 lub 3-4-5. Każda sekwencja daje nam 5 punktów i tak 1-2 da nam 5 punktów, 3-4-5 da 10 punktów (3-4 za 5 pkt. i 4-5 za 5 pkt.).
Wygrywa gracz, który jako pierwszy uzyska 100 punktów (alternatywnie 50)

nauka liczenia

Dobierz do 20


Szybka i bardzo łatwa gra karciana dla dzieci umiejących dodawać do 20. Mamy tu trochę strategii, przewidywanie ruchów przeciwnika i planowanie swoich a przy tym ćwiczymy i utrwalamy dodawanie. 

Z talii kart wybieramy dwa kolory kart od 1(as) do 5 i rozkładamy na stole w kolejności rosnącej.
Gracze na zmianę biorą po jednej karcie kładąc je na środku stołu jedna obok drugiej, jednocześnie dodając wartości tych kart.

nauka przez zabawę

Dziecięce łamigłówki cz.5 Tangram T

Łamigłówka jednoosobowa Tangram T niby prosta a jednak…Rozwiązanie jej podstawowej wersji, czyli ułożenie kształtu litery T zajmuje chwilę.
Okazuje się, że z czterech elementów możemy ułożyć aż 36 różnych kształtów.

łamigłówka

Memo parzyste i nieparzyste


Okazuje się, że zwykła gra memo może byś też doskonałą podstawą do tworzenia pomocy dydaktycznych. Wcześniej pisałam o Memo z dopełnianiem do 10 oraz Memo matematycznym. Dziś znów wykorzystamy talię kart ale tym razem będzie to Memo parzyste i nieparzyste.


karty do nauki liczenia 

5 kolejnych zabaw z kamieniami domina

Zabawy z kamieniami domina tak nas porwały, że powstało kilka kolejnych, szybkich i łatwych aktywności dla młodszych dzieci, które możecie sobie dopisać do listy. Więcej zabaw z dominem znajdziecie w poście 10 zabaw z dominem.


układamy domino

Pierwszy ilustrowany słownik matematyki


Książek matematycznych mamy sporo ale chciałam Wam dziś pokazać jedną, która szczególnie przypadła nam do gustu. „Pierwszy ilustrowany słownik matematyki” wydany przez Centrum Edukacji Dziecięcej to kompendium wiedzy dla dzieci, które swoją przygodę z matematyką dopiero zaczynają. Jest odpowiedni dla dzieci w wieku 6+ ale niektóre tematy możemy omawiać też z 5 latkami. 

książka matematyczna dla dzieci

Spangles


Gra dla dwóch osób o niezwykle prostych zasadach. Rozgrywka polega na naprzemiennym dokładaniu przez graczy trójkątów w swoim kolorze (każdy ma ich 25).
Zwycięzcą zostaje osoba, która jako pierwsza ułoży duży trójkąt, składający się z czterech kafelków. Wszystkie zewnętrzne kafelki musza być w kolorze gracza natomiast kolor środkowego nie ma znaczenia.
Na zdjęciu widzimy zwycięstwo niebieskiego gracza.

gra diy trójkąty spangles

Łączenie cech

Dzisiejsza zabawa to układanka logiczna dla dzieci w wieku przedszkolnym. Polega na odnajdywaniu cech wspólnych i zasady, według której połączone są poszczególne obrazki oraz umieszczaniu elementów we właściwym miejscu na planszy. 

kształty, wzory

Budujemy mur

Po prostych zadaniach z dodawaniem i odejmowaniem przyszła pora na fascynację mnożeniem i dzieleniem. Trochę za szybko jak dla mnie ale małymi kroczkami zaczniemy i te działania wprowadzać do naszego repertuaru.

kostki na matematyce

Wyścig z kostkami


Dziś bawimy się kostkami i ćwiczymy przy tym dodawanie i odejmowanie z kilkoma składnikami. Mimo, że działania wykonujemy na małych liczbach to jednak dla dzieci jednoczesne dodawanie i odejmowanie kilku liczb jest nie lada wyzwaniem.

kostki do gry

Dopełnianie do 10 z kartami i kostkami


O dopełnianiu do 10 pisałam już kilka razy. To chyba najpopularniejszy temat na blogu jak do tej pory...ale mam na to usprawiedliwienie. Ta umiejętność bardzo pomaga w dodawaniu w pamięci większych liczb dlatego zanim pójdziemy dalej, ćwiczymy dopełnianie aby opanować je do perfekcji. 

gra matematyczna

Znajdź właściwe działanie


Prosta gra dla młodszych dzieci, ćwicząca dodawanie w zakresie do 10. Do rozgrywki potrzebne będą tylko dwie kostki, kilka kartek i mazak.
Na kartkach wypisujemy działania. Ja użyłam kartoników, które zrobiłam wcześniej do gry w Matematyczne memo.

gra matematyczna dla dzieci

Memo z dopełnianiem do 10

Gry memory nie trzeba przedstawiać ale czy wiecie, że można w nią zagrać tak aby nie tylko ćwiczyć pamięć i spostrzegawczość ale i przy okazji dopełnianie do 10? 
Do tej rozgrywki w dodatku nie potrzebujemy żadnego specjalnego zestawu do gry w memo a zwyczajną talię kart.

memo

Matematyczne memo

O wykorzystaniu gry Memory na wiele sposobów pisałam TUTAJ a teraz mam dla Was propozycję dla troszkę starszych dzieci. Matematyczne memo to gra polegająca na odszukiwaniu działań, dających ten sam wynik.


matematyczna gra diy

Dziecięce Łamigłówki cz.4 Kółko i krzyżyk


Kółko i krzyżyk to wydawałoby się banalna i mało wciągająca gra, a jednak kiedy pokazałam ją 5 latkowi to oczy mu się zaświeciły i po pierwszej rozgrywce chciał kolejną i kolejną.
kółko i krzyżyk

Dziecięce łamigłówki cz.3 Kwadraty domino


Ułóż kwadrat z kamieni domina. W miejscu zetknięcia się kamienie muszą mieć taką samą wartość, podobnie jak jest to w grze tradycyjnej.

Zaczynamy od 6 kamieni i stopniowo zwiększamy ilość aż dojdziemy do wszystkich 28 kamieni, tworzących ściany 15x15.

układanka logiczna

Shut the box


Gra shut the box jest bardzo prostą grą kościaną, którą każdy z łatwością może przygotować sam w domu. Oryginalny zestaw można zastąpić kamieniami domina, kartami a nawet kartką papieru i długopisem.


math for kids

Gra w świnię


Gra w świnię jest jedną z najprostszych gier karcianych dlatego jest idealna nawet dla młodszych dzieci. W grze może brać udział dowolna ilość osób, możemy też użyć więcej niż jednej talii kart. 

na zdjęciu rozsypane w koło karty odwrócone koszulkami do góry, na środku leżą odkryte karty

100 Zabaw z robotem Eliotem

Jakiś czas temu w nasze ręce wpadł bardzo fajny zestaw 100 Zabaw z robotem Eliotem od Kapitana Nauki. Na zestaw składa się książeczka z zadaniami oraz 30 dwustronnych kart, po których piszemy mazakami suchościeralnymi. 

Uwielbiam karty pracy wielokrotnego użytku, sama laminuję wszystkie pomoce domowej roboty więc to rozwiązanie od Kapitana Nauki bardzo przypadło mi do gustu.

kapitan nauka karty obrazkowe 100 zabaw z robotem eliotem

Domino i opowieści różnej treści


Domino to nieskończone możliwości gry i zabawy. Jeśli czytaliście wpis 10 zabaw z dominem to część z nich już poznaliście. Dziś znów domino w roli głównej ale trochę nietypowej. Nowa gra to trochę takie Story cubes ale zamiast kostek mamy domino. 

story cubes domino

10 zabaw z kamieniami domina


Domino chyba każdy z Was zna. Ja je darzę ogromnym sentymentem i podobnie jak szachy, które pokazałam Wam w pierwszym wpisie, tak i domino mam zachowane w świetnym stanie z lat mojego dzieciństwa.

Czy wiecie, że poza tradycyjną odmianą gry w domino istnieje też wiele innych gier (podobno około 100!), które można rozegrać z pomocą kamieni domina? Bazujące na prostych zasadach, domino może być świetnym wprowadzeniem do świata bardziej skomplikowanych gier strategicznych dlatego warto się z nim zaprzyjaźnić.

zabawy edukacyjne dla dzieci

Memo inaczej

Gra Memory to jedna z najbardziej rozpoznawanych gier na całym świcie. Została po raz pierwszy wydana przez wydawnictwo Ravensburger w 1959 roku. Od tamtego czasu gra sprzedała się w milionach sztuk i powstała niezliczona ilość różnych jej wersji. My znaleźliśmy dla niej kilka nowych zastosowań.

gra dla dzieci

Dziecięce Łamigłówki cz.2 Kropki i kwadraty


Dziś kolejna zabawa z cyklu Dziecięce Łamigłówki.

Kropki i kwadraty to dwuosobowa gra znana w świecie pod nazwą Dots and Boxes. Można w nią zagrać w zasadzie zawsze i wszędzie, ponieważ do rozgrywki potrzebne nam będą jedynie dwa długopisy w różnych kolorach oraz kartka papieru. 

gra na kartce papieru

Ćwiczenia z dopełniania

Wciąż towarzyszy nam temat dopełniania do 10, o którym pisałam w artykule Wyścig z dopełnianiem do 10 i Dopełnianie do 10.

Tym razem stworzyłam karty pracy, idealne do powtórzenia i utrwalenia materiału w kilka minut. A przy okazji to świetna zabawa :) 
Karty zalaminowałam, żebyśmy mogli do nich wracać a jeśli przetrwają w dobrym stanie to i może najmłodszy członek rodziny będzie mógł z nich korzystać za kilka lat.

1.Połącz słupki w pary, tak aby ich suma dała nam pełną dziesiątkę.



Dziecięce Łamigłówki cz.1 Małe dotto

Małe dotto rozpoczyna serię wpisów Dziecięce Łamigłówki, w których to będę Wam chciała pokazać pomysły na gry i zabawy logiczne dla dzieci.

Mirosław Dąbrowski gra

Wyścig z dopełnianiem do 10

Pozostając w temacie dopełniania do 10, zrobiłam dziś grę planszową. Za planszę posłużyła zalaminowana kartka A4 z nadrukowanymi polami.


Dopełnianie do 10


Dopełnianie do 10 jest bardzo pomocne podczas wykonywania obliczeń dlatego chciałam żeby moje dzieci dobrze opanowały tą umiejętność zanim przejdą do większych liczb.



Superfarmer Rancho


Grę Superfarmer zna pewnie większość z Was. To świetna rozrywka dla całej rodziny a przy okazji doskonały trening matematyczny dla młodszych graczy.
Powstała ona w 1943 roku w Warszawie pod nazwą Hodowla zwierzątek a jej autorem był profesor matematyki Karol Borsuk. Gra dość szybko zyskała na popularności jednak prawie wszystkie jej egzemplarze spłonęły w czasie powstania Warszawskiego. Jedyny ocalały egzemplarz trafił później w ręce rodziny profesora a 15 lat po jego śmierci gra powróciła na rynek w nowym wydaniu i pod zmieniona nazwą Superfarmer.

na zdjęciu karton od gry Superfarmer Rancho a na nim krowa, koń i owca bujają się na chuśtawce zawieszonej na drzewie

Wyścig z odejmowaniem


Kolejna z naszych planszówek DIY to wyścig. Niby zwykła gra, bez bajerów a jednak przemyca w sobie walory edukacyjne i przy okazji zapewnia dzieciakom fajna zabawę.


odejmowanie gra matematyczna 

Zabawy z kubeczkami

Niedawno dostałam zaproszenie do przedszkola synów aby poczytać książki w najmłodszej grupie. Tradycyjnie po czytaniu rodzic proponuje dzieciom przygotowane wcześniej aktywności. Jako, że grupa jest dość mocno zróżnicowana wiekowo, niełatwo było wymyślić coś co zainteresuje wszystkie 20 dzieci i równocześnie nie będzie dla żadnego z nich zbyt trudne. 

zabawy z kubeczkami odwzorowanie

Kalambury

Moje dzieci bardzo lubią kalambury. Zabawa jest banalnie prosta i zarazem wciągająca a na dodatek można się bawić zawsze i wszędzie. Żeby zabawę uatrakcyjnić przygotowałam dla dzieciaków grę planszową opartą o kalambury.

gra planszowa diy dzieciaki z potencjalem

Qwirkle jak wykorzystać do gier i zabaw ze starszymi dziećmi


Ostatnio pokazałam Wam świetną grę Qwirkle i kilka pomysłów na wykorzystanie elementów gry do zabawy z młodszymi dziećmi. Przeczytacie o tym  we wpisach Qwirkle i Qwirkle gry i zabawy z młodszymi dziećmi. Tym razem garść inspiracji na aktywności dla starszaków.


qwirkle gry i zabawy

Qwirkle jak wykorzystać do gier i zabaw z młodszymi dziećmi


Ostatnio pisałam o grze Qwirkle. Zafascynowała całą naszą rodzinę do tego stopnia, że jeździ z nami na wakacje i na weekendy do dziadków.
Klocki, które służą nam w rozgrywce, dają też wiele innych możliwości, między innymi umożliwiają młodszym dzieciom naukę przez zabawę ale i starszaki znajdą coś dla siebie.
Dziś kilka pomysłów na zabawę z młodszymi dziećmi.


gra qwirkle do zabawy

Qwirkle

Qwirkle to jedna z naszych ulubionych gier rodzinnych, z takim samym zapałem gram w nią ja, mój mąż i nasz 5 latek. Zasady są bardzo proste a do gry nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy spostrzegawczość, trochę logiki i odrobina taktycznego myślenia.

na zdjęciu opakowanie gry qwirkle, duże, kwadratowe, z czerwonym napisem i ilustracja kolorowych klocków - elementów gry