Bukiet

Jedną z moich ulubionych mechanik w grach jest roll and write. Gry tego typu idealnie nadają się na wyjazd bo zazwyczaj mieszczą się w małych pudełkach więc łatwo je zapakować a ponadto pozwalają na grę w większym gronie.

Bukiet od Nasza Księgarnia jest jedną z tych gier. Mały, kompaktowy, odpowiedni do grania w parze, w pięć osób a jak ktoś lubi pobijać swoje wyniki, jest i wariant solo. Gra jest pięknie wydana, pudełko przyciąga uwagę łowickimi kwietnymi grafikami, które znajdziemy też na kartach do gry.


na zdjęciu pudełko gry bukiet w kolorze czarnym z nadrukowanym na okładce wzorem kwiatów w stylu łowickim

Zawartość pudełka


2 notesy składające się z 50 dwustronnie zadrukowanych kart
6 kolorowych kostek 
ołówki dla pięciu graczy
żeton gracza rozpoczynającego

instrukcja



zdjęcie przedstawia pudełko od gry, dwa bloczki z planszami do gry, obok lezy instrukcja a przed nią pięć kostek w różnych kolorach i pięć ołówków


Zasady są niezwykle proste, zawarte są dosłownie na kilku stronach opatrzonych poglądowymi rysunkami. Wszystko jasne i czytelne. Marzy mi się żeby każda instrukcja była napisana tak przejrzyście. 


na zdjęciu instrukcja do gry otwarta na przykładowej stronie

Jak gramy


Każdy z graczy ma swoją planszę z nadrukowanymi kwietnymi rabatkami w różnych kolorach. Wybieramy gracza rozpoczynającego, który rzuca wszystkimi sześcioma kostkami a następnie wybiera jedną z nich. Kolejną akcją jaką wykonuje jest zakreślenie na swojej planszy tylu kwiatów ile oczek wypadło na kostce, przy czym muszą one też odpowiadać wybranej kostce kolorem.


na zdjęciu plansza do gry, nad nią leży niebieski mazak a obok niego czerwona kostka z wyrzuconą liczbą oczek pięć, na planszy zaznaczone jest pięć czerwonych kwiatków
Ruch przechodzi na kolejnego gracza, który wybiera z pomiędzy pozostałych pięciu kostek i również zakreśla wynik na swojej planszy. Pozostali gracze wykonują swoje ruchy aż dojdziemy do końca kolejki. Wtedy zaczyna się kolejna runda, w której powtarzamy działania.

Punktowane w grze jest zakreślenie wszystkich kwiatów w wybranym kolorze lub wszystkich kwiatów w danej rabacie. Gracz, który dokona tego jako pierwszy, otrzymuje najwięcej punktów. Kolejni gracze realizując te same cele otrzymują odpowiednio mniej punktów. 

na zdjęciu zbliżenie planszy i części z punktacją, nad planszą leży sześć kostek w kolorach białym, czerwonym, niebieskim,zielonym, różowym i żółtym


Musimy pamiętać o kilku ważnych warunkach:
- zaznaczane w danej rundzie kwiaty muszą ze sobą sąsiadować bokami
- kwiaty w kolorze białym traktowane są jako jokery (podobnie jak biała kostka)
- dozwolone jest zaznaczenie za jednym razem kwiatów w wybranym kolorze plus kwiatów białych jako jedną całość

Ciekawostką jest fakt, że na planszach nie znajdziemy skupiska 6 kwiatów w jednym kolorze. To oznacza,że w sytuacji gdy będziemy zmuszeni wybrać kostkę z sześcioma oczkami, zaznaczymy ich tylko pięć na planszy i dostaniemy jeden punkt karny za pozostały niezaznaczony kwiat. Podobnie jeśli zdecydujemy się zaznaczyć szósty kwiat w innym kolorze.

na zdjęciu plansza do gry, nad nią leży fioletowy mazak i żółta kostka z wyrzuconą liczbą oczek sześć, na planszy skreślone są cztery żółte kwiaty i jeden biały, w punktach karnych zaznaczony jest minus jeden punkt za nieskreślenie szóstego kwiatka


Gramy do momentu aż jeden z graczy zetnie wszystkie kwiaty w trzech kolorach lub wszystkie kwiaty z czterech rabatek. Na koniec podliczamy punkty i oczywiście zwycięzcą zostaje gracz, który uzbierał ich najwięcej.

Zastanawiacie się pewnie co kiedy skończą nam się bloczki z kartami... Zaraz po wydaniu gry dostępne były w sprzedaży dodatkowe notesy. Zdaje się, że nakład się wyczerpał bu już ich w sklepach nie widzę ale i na to jest rozwiązanie. Nasza Księgarnia udostępnia darmowe plansze do druku  -->

Bukiet - karty do pobrania


Ja znalazłam na to swój sposób. Zalaminowałam po pięć plansz z każdym układem kwiatów. Do wypełniania ich używamy mazaków suchościeralnych. Uwielbiam tą naszą wersję! Często w podróż nie zabieram całego pudełka a tylko tych kilka plansz. Dzięki temu, że są wielokrotnego użytku możemy grać do woli bez obawy o to, że skończą nam się w nieoczekiwanym momencie. Dodatkowo zaznaczanie na planszy kolorowymi mazakami jest dużo przyjemniejsze i milsze dla oka niż zaznaczanie ołówkiem.

Bukiet polecam dla osób w każdym wieku, rozgrywka jest spokojna i relaksująca. Jedna partia trwa około 20 minut więc można ją rozegrać w każdej wolnej chwili.
Ponadto zasady są niezwykle proste, na tyle że z powodzeniem grę można zaproponować już starszym przedszkolakom. Nie do końca rozumiem dlaczego oznaczenie na pudełku sugeruje wiek gracza powyżej ośmiu lat. 



wydawnictwo: Nasza Księgarnia

liczba graczy: 1-5

wiek: 8+ (polecam już starszym przedszkolakom)

czas gry: 20 min.

Zasady: Bardzo proste


moja ocena: 5/5



Grę zgłaszam do projektu Grajmy!





1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa gra, nie słyszałam wcześniej o niej. Mój synek jest jeszcze za młody na takie gry i woli bawić się zabawkami typu https://haribi.pl/kategoria/maszyny-rolnicze-bruder-zabawki :)

    OdpowiedzUsuń