Wydawałoby się, że w temacie planszówek wymyślono już wszystko. Tysiące rodzinnych i imprezowych gier, oferujące przeróżne mechaniki i bardzo kreatywne rozwiązania. Autorom Obrazków udało się jednak zaskoczyć graczy kolejnym niesztampowym pomysłem.
Zawartość
W pudełku znajdziemy 91 dwustronnych kart ze zdjęciami, które gracze będą odwzorowywać przy pomocy 5 zestawów kreatywnych elementów. Składają się na nie:
- 4 patyki i 4 kamienie,
- 19 kart z prostymi grafikami,
- 2 sznurówki o różnej długości,
- 6 drewnianych klocków w różnych kształtach,
- 24 kostki w 8 kolorach i ramka,
Rozgrywka
Przed rozgrywką gracze wybierają zestawy elementów, które posłużą im do przedstawienia wylosowanych ilustracji. Należy jednak pamiętać, że każdy z graczy wykorzysta wybrany zestaw tylko raz, a w kolejnych rundach będzie musiał tworzyć swoje skojarzenia z pozostałych zestawów. Każda rozgrywka składa się z tylu rund, ilu graczy bierze udział w grze, dzięki temu wszyscy maja równe szanse bo finalnie skorzystają z tych samych elementów.
Niezależnie od liczby graczy, do rozgrywki wybieramy zawsze 16 kart, które ustawiamy w układzie 4x4. Do każdego rzędu i kolumny przepisane są odpowiednie litery i liczby, tworzące współrzędne dla wszystkich obrazków.
Kiedy już wszyscy stworzą swoje dzieła, następuje faza obstawiania, w której gracze zapisują w swoich notesach współrzędne zdjęć, które według nich przedstawili współgracze.
Gracz zdobywa punkty zarówno za prawidłowe wytypowanie obrazków przeciwników, jak i za każdą poprawną odpowiedź, dotyczącą jego obrazka.
Co ciekawe, w Polsce o grze na razie nie jest zbyt głośno, podczas gdy nasi zachodni sąsiedzi dostrzegli w niej prawdziwy potencjał, nagradzając Obrazki prestiżową nagrodą Spiel Des Jahres 2020.
Nie będę ukrywać, gra do najłatwiejszych nie należy. I oczywiście nie o zasady tu chodzi, bo te są banalnie proste, a o konieczność umiejętnego odwzorowania i interpretacji ilustracji przy użyciu tak ograniczonych zasobów.
Na szczęście te proste zasady umożliwiają nam jednocześnie wprowadzanie modyfikacji, bez uszczerbku dla mechaniki czy jakości gry.
Nasze modyfikacje
Gra z dziećmi rządzi się innymi prawami niż ta w gronie dorosłych. Nas porażki często motywują do większych starań, a dzieci niestety zniechęcają. Dlatego na potrzeby rozgrywek z dziećmi wprowadziłam kilka zmian.
Gramy w dwie osoby, a każdy z graczy wykorzystuje po dwa zestawy kreatywnych elementów. To daje znacznie więcej możliwości i ułatwia stworzenie naszej kreatywnej kreacji.
Zamiast 16, wybieramy tylko 9 obrazków. Zmniejszenie liczby dostępnych odpowiedzi umożliwia łatwiejsze wytypowanie tej prawidłowej.
Do zabawy włączamy własne kreatywne zestawy np. kilka klocków Lego w różnych kształtach i kolorach.
wiek: 8+
liczba graczy: 3-5
czas gry: 30 minut
Zasady: Bardzo proste
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz