Trzy w rzędzie - gra z mnożeniem

Ahoj przygodo! Zaczęliśmy naszą podróż do krainy mnożenia :) Mam nadzieję, że i syn podejdzie do tematu równie entuzjastycznie ;) 

Temat mnożenia podjęłam już we wcześniejszym wpisie Wstęp do tabliczki mnożenia, w którym pokazałam Wam jak wizualizowaliśmy sobie działania na klockach Lego. To był pierwszy kontakt syna z mnożeniem ale okazało się,  że naturalnie gdzieś, nie wiadomo kiedy i gdzie, nauczył się mnożyć przez 2. Postanowiłam to wykorzystać i zrobiłam grę, która pomoże utrwalić to co już umie a przy okazji zachęci do dalszego działania... taką mam w każdym razie nadzieję bo nic nie motywuje go bardziej niż sukcesy. A skoro ten fragment tabliczki mnożenia ma opanowany to jest szansa, że i w grze mu się powiedzie :) 

EDIT: Po miesiącu od publikacji postanowiłam dorobić dodatkowe plansze do gry z całą tabliczką mnożenia. Mnożenie przez dwa mamy opanowane, pora ruszyć naprzód! 
Dodatkowo możecie wydrukować sobie ściągę - tabliczkę mnożenia, która powstała jako pomoc do gry Żaby czy kraby. Gra na mnożenie. 

na zdjęciu plansza do gry trzy w rzędzie w formie kwadratu 8x8 z wpisanymi wynikami mnożenia w poszczególnych polach planszy, kilka pól jest skreślonych czerwonym pisakiem, obok leży pisak

Tabliczka mnożenia


Do zabawy będą nam też potrzebne karty o wartościach 1-10 oraz dwóch ochotników.

na zdjęciu trzy plansze z różnymi wariantami gry, za planszami leży stos kart a na planszach kilka kolorowych pisaków

Gra polega na wykreślaniu na planszy pól z odpowiednim wynikiem tak aby uzyskać trzy skreślenia w rzędzie: poziomo, pionowo lub ukośnie. Pierwszy z graczy który tego dokona, wygrywa rozgrywkę.

Karty tasujemy i układamy na środku stołu w zakryty stosik.

Gracze na zmianę biorą po jednej karcie ze stosu, mnożą jej wartość przez  liczbę, zgodną z wybrana planszą a następnie odnajdują właściwy wynik na planszy. Każdy z wyników pojawia się na planszy co najmniej trzykrotnie i w tym momencie należy podjąć decyzję, który z nich zakreślić aby finalnie mieć większe szanse na stworzenie rzędu trzech zakreślonych wartości.

Jeśli gracz się pomyli i zakreśli błędny wynik to traci kolejkę.
Gdy nie ma możliwości zakreślenia pola bo wszystkie są już zajęte to również traci kolejkę.

Plansze łatwiejsze są całkowicie zapełnione, możecie je pobrać poniżej.


Trzy w rzędzie - mnożenie przez 2-10 mała plansza


na zdjęciu wydrukowana plansza do gry z mnożeniem przez dwa, po lewej stronie leży karta osiem pik, po prawej stronie różowy pisak a nad planszą leży stos zakrytych kart


Kolejne plansze zawierają utrudnienia w postaci pustych pól  ;)Grę zgłaszam w projektu Grajmy!

4 komentarze:

 1. A skąd ma Pani kartę o nominale 1?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustaliliśmy, że as jest jedynką na potrzeby gry. Z resztą często tak robimy w innych zabawach z kartami i dzieci już się przyzwyczaiły :)

   Usuń
 2. Czy można pobrać gotową kartę odpowiedzi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Linki do pobrania znajdują się w artykule, nad zdjęciami. Proszę kliknąć w fioletowy napis "Trzy w rzędzie - mnożenie przez 2-10 duża plansza" lub "Trzy w rzędzie - mnożenie przez 2-10 mała plansza"

   Usuń