Boarding - rodzinna gra logiczna

Boarding to gra o niezwykle prostych zasadach, która jednak oferuje nam całkiem sporo możliwości. Dzięki temu jest uniwersalnym tytułem, idealnie nadającym się do grania w gronie rodzinnym, ze starszymi dziećmi czy  znajomymi. Gra oferuje też bardzo ciekawy wariant solo. 
na zdjęciu pudełko gry boarding, na którym widzimy stewardessę mrugającą do nas okiem a w tle pasażerów wsiadających do samolotu

Zawartość


Na grę składają się:
- 4 planszetki graczy
- znaczniki pasażerów
- 72 karty pasażerów
- 9 kart pasażerów do wariantu zaawansowanego
- 15 kart wydarzeń do wariantu zaawansowanego
- vouchery oraz żeton gracza rozpoczynającego

na zdjęciu elementy gry, cztery tekturowe planszetki, drewniane, kolorowe znaczniki, karty z ukałdem pasażerów, vouchery oraz instrukcję i pudełko
Dodatkowo na stronie Naszej Księgarni znajdziecie do pobrania arkusz punktacji, który znacznie ułatwia zliczanie punktów na koniec rozgrywki. Znajdziecie go tutaj Boarding arkusz punktacji


Jak gramy


W grze wcielamy się w pracowników lotniska, którzy z powodu awarii systemu zmuszeni są samodzielnie przydzielić miejsca pasażerom. Nie jest to jednak łatwe bo pasażerowie maja wymagania:
- dzieci muszą siedzieć otoczone przez dorosłych;
- zakochani koniecznie chcą mieć miejsca obok siebie;
- turyści, biznesmeni i ekolodzy najlepiej czują się w swoim towarzystwie.

Jeśli któryś z pasażerów będzie sprawiał za dużo kłopotów to możemy go wyprosić z samolotu. Będzie to nas jednak kosztowało dwa punkty karne.
na zdjęciu cztery planszetki gracza imitujące pokład samolotu z rzędami siedzeń

Podczas swojej tury gracz rozpoczynający dobiera jedną spośród czterech dostępnych kart pasażerów. Pierwsza karta jest darmowa a za każdą kolejną gracz musi zapłacić po jednym voucherze, kładąc je na tych kartach. 

Jak możecie się domyślić, kolejny gracz może dobrać kartę z leżącym na niej voucherem a nawet dwoma czy trzema w grze 3 i 4-osobowej. Przywodzi to na myśl mechanikę zastosowaną w grze Century: Korzenny Szlak

na zdjęciu zbliżenie na cztery karty układów pasażerów


Kolejną akcją, jaką wykonujemy w swojej turze jest ułożenie na naszej planszetce znaczników odpowiadających tym wskazanym na dobranej karcie. Musimy jednak pamiętać o ułożeniu zgodnym ze wskazówkami na karcie oraz z zasadami rozmieszczania pasażerów.


na zdjęciu zbliżenie na planszetkę z ustawionymi już na niej znacznikami i kartę z układem pasażerów, która musi być zrealizowana w tej rundzie


Karty pasażerów są jednym z najistotniejszych elementów gry, ponieważ poza wskazaniem nam układu pasażerów na planszy, mogą też przynosić dodatkowe korzyści takie jak punkty czy akcje specjalne (możliwość wyproszenia pasażera bez kary w postaci punktów ujemnych, rozmieszczanie pasażerów w różnych sektorach lub zignorowanie jednego wybranego pasażera).


na zdjęciu rozsypane na stole karty z układem pasażerów


Gra kończy się w momencie, gdy skończą nam się znaczniki w danym kolorze.

Na koniec przystępujemy do obliczania punktów, które otrzymujemy za spełnienie wcześniej wspomnianych warunków dotyczących rozmieszczania pasażerów oraz za niewykorzystane vouchery i karty pasażerów. Nie zapomnijmy tez o punktach ujemnych za wyproszenie niechcianych pasażerów z samolotu.

Dla graczy obytych z grami logicznymi przygotowano też wariant zaawansowany, w którym dostajemy dodatkowe karty pasażerów ze znaczniej trudniejszym do zrealizowania układem oraz karty wydarzeń umożliwiające dodatkowe punktowanie.


na zdjęciu zbliżenie na karty pasażerów z wariantu trudnego, zawierające więcej warunków do spełnienia


na zdjęciu karty zadań leżące na znacznikach


Dla osób, które lubią same przysiąść nad grą przewidziano tez bardzo atrakcyjny tryb solo.


Nasze wrażenia 


Boarding bardzo przypadł nam do gustu. Niewątpliwą zaletą w naszym przypadku jest krótki czas rozgrywki ponieważ nie zawsze mamy możliwość pograć w coś co zajmuje pół wieczoru. Lubimy za to spontanicznie w wolnej chwili przysiąść do gry jako przerywnika w codziennych obowiązkach. Pojawia się tu jednak pułapka w postaci syndromu kolejnej partii. Często ten krótki przerywnik wciąga nas tak bardzo, że na jednej partii się nie kończy ;) 

Jest coś jeszcze na co warto zwrócić uwagę a mianowicie proste zasady, dzięki którym mogę zaprosić do rozgrywki w wariancie podstawowym syna. I mimo, że daleko mu jeszcze do sugerowanych 10 lat to znakomicie daje sobie radę a przy okazji ćwiczy myślenie przestrzenne, które w tej grze odgrywa dużą rolę.

Serdecznie polecam Boarding małym i dużym. Do rozgrywek w gronie rodzinnym, ze znajomymi czy ze sobą samym, realizując wybrane scenariusze.


wydawnictwo: Nasza Księgarnia
liczba graczy: 1-4
wiek: 10+ (sugeruje spróbować z młodszymi dziećmi)
czas gry: 30 minut
Zasady: Bardzo proste







Grę zgłaszam do projektu Grajmy!


1 komentarz: