Alquerque

Od dłuższego czasu na blogu nie pokazywałam Wam naszych gier DIY, wzorowanych na starych, tradycyjnych grach z całego świata. Uzbierało się ich już kilkanaście ale wciąż przybywają nowe. Tutaj znajdziecie zestawienie 11 gier strategicznych DIY. Uwielbiam je ze względu na to, że nas nie ograniczają. Możemy zagrać w każdej chwili, na przerwie, na podwórku, rysując planszę na asfalcie i używając kolorowych nakrętek jako pionków czy nawet na plaży, grając z użyciem kamieni i muszelek. 


na zdjęciu plansza w trakcie gry, część z pionków jest już zbitych i leża koło planszy
Alquerque to dwuosobowa gra mająca swoje korzenie w kulturze arabskiej. Zasady przywodzą na myśl warcaby i istnieją podejrzenia, że to właśnie Alquerke było ich pierwowzorem.

Do gry używamy kwadratowej planszy z 25 polami, połączonymi ze sobą liniami. Każdy z graczy ma do swojej dyspozycji 12 pionków w swoim kolorze.

Jak gramy


Poniżej ustawienie początkowe, środkowe pole pozostaje wolne. Gracza rozpoczynającego wybieramy drogą losowania.


na zdjęciu początkowe ustawienie czyli trzynaście pionków w kolorze niebieskim leży na polach po jednej stronie planszy i po drugiej stronie mamy pionki fioletowe

Celem gry jest zbicie wszystkich pionków przeciwnika. Pionki mogą poruszać się wzdłuż linii na najbliższe wolne pole a bicie następuje poprzez przeskoczenie piona przeciwnika i ustawienie swojego pionka na wolnym polu, tuż za zbitym pionem.

Dozwolone jest zbicie kilku pionów przeciwnika w jednym ruchu, jeśli pozwala nam na to ich ustawienie. Bicie jest obowiązkowe. Jeśli sytuacja na planszy wymaga tego od nas to musimy ten ruch wykonać, w przeciwnym razie przeciwnik ma prawo usunąć nasz pion z planszy.

Na kolejnym zdjęciu gracz niebieski ma możliwość zbicia dwóch pionków przeciwnika w jednym ruchu.


na zdjęciu zbliżenie fragmentu planszy, na którym widać sytuację, w której zawodnik grający niebieskimi może w jednym ruchu zbić aż dwa pionki fioletowego


Poniżej znajdziecie gotową planszę do druku. Ja wszystkie swoje plansze laminuję i tym sposobem służą mi latami :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz