Zero wygrywa - karciana gra z odejmowaniem

Ostatnio zabraliśmy się za ćwiczenie odejmowania i tak powstała prosta gra karciana polegająca na odejmowaniu właśnie :)

Do gry potrzebujemy kart tradycyjnych lub Uno. Z talii wybieramy karty o wartości 1-9 oraz jokery. 

na zdjęciu leży stos zakrytych kart uno a obok na stosie kart odrzuconych leża cztery karty których suma daje wartość dwadzieścia


Jak gramy


Każdy z graczy otrzymuje po 5 kart a resztę kładziemy w zakrytym stosie. 

Gra rozpoczyna się od wyłożenia ze stosu pierwszej karty a następnie gracze na zmianę dokładają po jednej karcie, odliczając przy tym od 20 w dół np. jeśli na stole leży 4, pierwszy gracz położył 6, następny 3 to kolejny gracz musi położyć 7 żeby wartość kart leżących na stole zeszła do 0.

Jeżeli mu się to uda, zabiera karty. Może też dołożyć kartę mniejszą niż 7 i wtedy szansę na wygraną ma przeciwnik. Jeśli gracz nie ma karty, którą mógłby dołożyć to traci kolejkę i ruch ma następny gracz.

Gdy kolejni gracze również nie mają możliwości dołożenia karty dającej wynik 0 lub większy to cały ten stosik zostaje odłożony na bok do kart zużytych i zaczynamy następną kolejkę.

Po każdym wyłożeniu karty na stół, gracz dobiera ze stosu kolejną, tak aby zawsze mieć na ręce 5 kart. 

Gramy do momentu aż skończą nam się karty, wtedy podliczamy kto zebrał więcej dwudziestek.

Gra szybko się kończy dlatego na początku możemy się umówić na kilka rund, po których wyłonimy zwycięzcę :)

Wskazówka
Jeśli dzieci dobrze sobie radzą z odejmowaniem to każdy robi obliczenia po ciuchu w głowie. Jeśli jednak dopiero ćwiczymy to warto się umówić, że po każdym dołożeniu karty gracz mówi na głos aktualny wynik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz