Rój Hive - gra logiczna z dodatkami

Są takie gry, które nigdy się nie nudzą. Do nich niewątpliwie należy Rój od wydawnictwa G3. Grę mam już kilka lat i wciąż chętnie do niej wracam, mimo że w większości moich rozgrywek partnerem jest mąż, z którym notorycznie przegrywam ;) Ale jakoś mnie to nie zniechęca...

Warto dodać, że Rój został uznany przez MENSA za najlepszą grę umysłową 2006 roku!


Pudełko od gry Rój kwadratowe w białym kolorze, na wierzchniej części narysowane są płytki do gry i symbole nagród i wyróżnień dla gry między innymi od od Mensa,

Koniecznie muszę też pochwalić wykonanie. Płytki są duże, ciężkie i zdaje się, że niezniszczalne. Wypraska idealnie dopasowana do kształtu płytek i dodatkowo woreczek, dzięki któremu możemy grę zabrać ze sobą np. na wakacje :)


zawartość pudełka gry Rój Hive. Wewnątrz białej wypraski leżą płytki do gry w kolorze czarnym z symbolami owadów: pszczoła, mrówka, pasikonik, żuk, pająk

woreczek do przewożenia gry Rój Hive. Woreczek ma okrągły kształt i średnicę 10 centymetrów, jest w kolorze białym i mieści cały zestaw płytek do gry.

Jak grać

Gracze mają po 11 płytek z wizerunkami 5 różnych owadów (pająk, konik polny, mrówka, żuk i pszczoła). Ruchy wykonuje się na zmianę a w swojej kolejce można albo dołożyć owada do roju, albo przesunąć jedną z wcześniej zagranych płytek.
Celem gry jest otoczenie królowej przeciwnika (niekoniecznie swoimi owadami). 

Obrazek przedstawia elementy gry Rój Hive, płytki w kolorze białym i czarnym z wizerunkami owadów

Każdy z owadów przedstawionych na płytkach porusza się w inny sposób (jak w szachach). Jedne mogą przeskakiwać nad płytkami, inne na nie wchodzić, niektóre mają ograniczoną ilość kroków lub nieograniczone możliwości biegania wokół roju.

Dla urozmaicenia rozgrywek możemy zaopatrzyć się w jeden z dodatków (lub wszystkie oczywiście). Są nimi komar, biedronka i stonoga. My mamy wszystkie trzy i bardzo fajnie urozmaicają grę. Moim zdecydowanym faworytem jest jednak biedronka, która porusza się o trzy pola, przechodząc po innych płytkach, dzięki czemu może dostać się w trudno dostępne miejsca :)


Na zdjęciu widać trzy płytki z gry Rój w kolorze białym z wizerunkami biedronki, komara i stonogi oraz takie same trzy płytki w kolorze czarnym oraz instrukcje do nich, są to dodatki do gry Rój

Jak widzicie zasady nie są skomplikowane a jednak gra do najłatwiejszych nie należy. Trzeba wykazać się umiejętnością strategicznego myślenia, planowania ruchów i analizy potencjalnych ruchów przeciwnika. Wydawca sugeruje wiek 9+ i taki pewnie będzie odpowiedni. No chyba, że Wasze dziecko świetnie sobie radzi z grą w szachy to można spróbować już wcześniej. 

Gra, choć przeznaczona dla dzieci w wieku 9+, ma w sobie coś co przyciąga i młodszych. Myślę, że to połączenie tematyki i fantastycznych płytek (wspominałam już, że są niezniszczalne?). A to oznacza, że bez przeszkód możemy wykorzystać je do zabaw lub gry na uproszczonych zasadach z młodszymi dziećmi, czego oczywiście nie omieszkałam zrobić. 
Ale o tym innym razem :)


wydawnictwo: G3
liczba graczy: 2
wiek: 9+ (młodsi raczej nie "wyciągną" z tej gry tego co najlepsze ale dla nich wymyślę coś specjalnego)
czas gry: 10-30 min.
Zasady: proste
nasza ocena: 5/5 




Grę zgłaszam do projektu Grajmy! i zachęcam do zaglądania na stronę gdzie znajdziecie mnóstwo wartościowych recenzji.




2 komentarze:

  1. Uwielbiam! Chociaż też często przegrywam ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ostatnio dotarło do mnie niepokojąco wiele głosów o tym jak to my, dziewczyny przegrywamy w Rój że swoimi drugimi połówkami... chyba pora wziąć odwet ;))

      Usuń