11 gier i zabaw utrwalających dopełnianie do 10

Przeglądałam ostatnio archiwalne wpisy na blogu i okazało się, że jednym z najpopularniejszych tematów było dopełnianie do 10. Ze starszymi synami mamy już je opanowane a zanim najmłodszy dorośnie do tego etapu to minie jeszcze trochę czasu. Pomyślałam, że to dobry moment na wpis - podsumowanie i w związku z tym zebrałam razem nasze dotychczasowe gry i zabawy utrwalające dopełnianie do 10.

na zdjęciu ułożone w dwa rzędy karty uno w kolorach niebieskim i żółtym i o wartościach od jeden do dziewięć a obok nich leży kostka dziesięciościenna

Poniżej znajdziecie 11 propozycji wraz z odnośnikiem do pełnego wpisu ze szczegółowym opisem zabawy lub zasad gry. Ponadto niektóre artykuły zawierają materiały do pobrania.

✦ Do naszej pierwszej zabawy Dopełnianie do 10 wykorzystałam klocki Duplo. Zawsze najłatwiej jest wytłumaczyć dane zagadnienie na konkretach, szczególnie jeśli tłumaczymy je młodszym dzieciom. Klocki wydawały sie do tego idealne.

na zdjęciu klocki duplo ułożone w pięciu rzędach, każdy rząd to kilka mniejszych klocków połączonych tak aby razem miały dziesięć pinów

✦ Niezmiennie od kilku lat, do nauki matematyki służą nam karty. Dają ogrom możliwości i zdecydowanie warto je wykorzystać :) Wojna o dziesiątki to wariacja na temat klasycznej gry w wojnę. 


na zdjęciu talia kart leżących w zakrytym stosiku, przed nim leżą odkryte dwie karty o wartościach osiem i dwa dające w sumie wartość dziesięć

✦ Karty pracy, w których uzupełniamy słupki i łączymy w pary te, które dają pełne dziesiątki Ćwiczenia z dopełniania. Możecie je pobrać ze strony.


zdjęcie przedstawia wydrukowaną kartkę z wydrukowanymi kolorowymi słupkami a pod nimi działania do uzupełnienia

✦ Gry to jest to co dzieci lubią najbardziej. Na potrzeby utrwalania dodawania i dopełniania do 10 powstała prosta gra planszowa Wyścig z dopełnianiem do 10. We wpisie znajdziecie planszę do pobrania.


zdjęcie przedstawia plansze wydrukowaną na kartce a4, na całej kartce widzimy pola z liczbami mniejszymi niż dziesięć, na polu startowym stoją dwa ludziki lego jako pionki

✦ Wracamy do kart, które wykorzystałam do stworzenia kolejnej modyfikacji znanej gry czyli Memo z dopełnianiem do 10.

na zdjęciu widzimy zakryte karty do gry ułożone w kilku rzędach, dwie z nich są odkryte i mają wartości trzy i siedem

✦ Do kart możemy też dołączyć kostki i powstanie Dopełnianie do 10 z kartami i kostkami.


zdjęcie przedstawia karty ułożone w dwóch rzędach w kolejności od jeden do dziewięć oraz dwie kostki

✦ A gdyby tak użyć samych kostek? Okazuje się,że to też świetna zabawa, w której dzieci ćwiczą dodawanie i dopełnianie do 10 Zbieramy dziesiątki.


na zdjęciu widzimy piętnaście kolorowych kostek połączonych w grupy po dziesięć oczek

✦ Od kilku lat są z nami karty Uno, które służą nie tylko do grania ale i do zabawy i nauki. Tym razem, w parze z kostką dziesięciościenną stworzyły grę Do 10, będąca uproszczoną wersją "Dopełniania do 10 z kartami i kostkami".


na zdjęciu zbliżenie karty Uno w kolorze żółtym o wartości siedem oraz kostki dziesięciościennej z wyrzuconą wartością trzy

✦ Uno posłużyło też do stworzenia odrobinę trudniejszej gry Mistrz dodawania junior, w której dopełniamy do pełnych dziesiątek czyli niekoniecznie będzie to tylko 10 ale również 20 a może i czasem 30.

zdjęcie przedstawia karty uno rozłożone na stole, to gra w otwarte karty

✦ Z potrzeby chwili powstała również zabawa z wykorzystaniem kart Uno Sklepik wszystko po 10 , w której dzieci kupują produkty warte 10 Uno.


na zdjęciu widzimy kostkę Rubka z czterema polami oraz karty Uno o wartościach sześć i cztery

✦ Na koniec jedna z naszych najnowszych gier DIY roll & write - zakreśl 10. Rzucamy kostką i zakreślamy na planszy tyle pól, ile oczek wypadło na kostce. Celem jest wybranie i zakreślenie takich pól, których suma da nam 10. W artykule znajdziecie oczywiście plansze do pobrania :) 

na zdjęciu wydrukowana i zalaminowana plansza do gry, obok leży kostka do gry oraz pisak w kolorze fioletowych

Może zdziwi Was, tak duża ilość dodawania i dopełniania do 10 ale uważam że to jeden z najważniejszych etapów w nauce matematyki. Obowiązkowy krok przed przejściem do działań z przekraczaniem progu dziesiątkowego. 

Wiecie jak to jest w matematyce, ważna jest systematyczność i nie pomijanie żadnego aspektu. Wystarczy luka w wiedzy czy umiejętnościach już na samym początku edukacyjnej drogi a będzie się to ciągnąć latami i z dużą dozą prawdopodobieństwa, często uprzykrzać dzieciom dalszą naukę.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz