Kropki i kwadraty z mnożeniem

Na fali zainteresowania grą Kropki i kwadraty - gra z dodawaniem i odejmowaniem, powstała kolejna gra bazująca na tej samej mechanice. Tym razem będziemy ćwiczyć mnożenie.

Do zabawy potrzebujemy czegoś do pisania, kart o wartościach 1(as) do 10 oraz planszy do gry, którą znajdziecie do pobrania w dole wpisu.

na zdjęciu plansza do gry, obok leża dwa pisaki czerwony i zielony oraz talia kart, na planszy zaznaczone jest wiele linii

Jak gramy


Wybieramy planszę z interesującymi nas działaniami oraz pisaki w dwóch kolorach, po jednym dla każdego z graczy.

Gracze na zmianę wykonują następujące działania: 
- dobierają kartę z zakrytego stosu  
- mnożą wylosowaną wartość przez liczbę przypisaną do danej planszy
- zaznaczają swoim kolorem jeden z odcinków przylegających do otrzymanego wyniku
- jeśli graczowi uda się zamknąć kwadrat to zaznacza go swoim kolorem

Celem jest zamknięcie jak największej liczby kwadratów.
Gramy do momentu aż wyczerpią się karty ze stosu, wtedy podliczamy który z graczy zamknął więcej kwadratów.


na zdjęciu plansza do gry a na niej zaznaczona pierwsza linie przy liczbie dwanaście oznaczająca wynik mnożenia wylosowanej karty sześć przez dwa

Nie lubię rzeczy jednokrotnego użytku dlatego ja plansze laminuję bo znam swoje dzieci i wiem, że na jednej partii się nie skończy ;) Używając pisaków suchościeralnych, gra może nam dłużej posłużyć a dzieci w klasie po zakończonej partii mogą zetrzeć zaznaczone linie i wymienić się planszami. 

Plansze do pobrania


Każda z dostępnych plansz to osobna gra, utrwalająca mnożenie przez konkretną liczbę. Ja tak właśnie wprowadzam tabliczkę mnożenia, nie całą na raz ale etapami. Najpierw mnożenie przez 2, potem 10 i 5. Po to żeby dzieci zrozumiały zależności i opanowały te najprostsze działania co da im pewność siebie i nie zniechęci do dalszej nauki.

Ta metoda sprawdza się u nas, dzieci mają jeszcze czas na opanowanie całości i dzięki temu ze spokojem, od czasu do czasu gramy i bawimy się, ucząc przy okazji. Idziemy małymi kroczkami do przodu.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz