Qwirkle

Qwirkle to jedna z naszych ulubionych gier rodzinnych, z takim samym zapałem gram w nią ja, mój mąż i nasz 5 latek. Zasady są bardzo proste a do gry nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy spostrzegawczość, trochę logiki i odrobina taktycznego myślenia.

na zdjęciu opakowanie gry qwirkle, duże, kwadratowe, z czerwonym napisem i ilustracja kolorowych klocków - elementów gry

Gra składa się ze 108 kolorowych i doskonale wykonanych klocków (aż zachęcają żeby wykorzystać je również do innych aktywności ale o tym innym razem). Dołączony jest do niej płócienny woreczek, który idealnie przydaje się gdy chcemy grę zabrać ze sobą w podróż oraz czytelna instrukcja. 

na zdjęciu rozsypane na stole elementy gry qwirkle - klocki z rysunkami w różnych kształtach i kolorach
Zasady gry są bardzo proste a zapoznanie się z nimi zajmuje dosłownie dwie minuty. Naszym zadaniem jest budowanie rzędów/kolumn z klocków w tym samym kolorze lub posiadających ten sam symbol.

Każdy z graczy na początek losuje po sześć klocków a następnie w swojej turze dokłada je tak aby stworzyć jak najdłuższy rząd/kolumnę, przy czym elementy w danym rzędzie/kolumnie nie mogą się powtarzać. Tu należy się wykazać spostrzegawczością ponieważ przy umiejętnym dołożeniu klocków możemy zapunktować podwójnie za dopełnienie rzędu do sześciu klocków lub zwielokrotnić punkty dokładając elementy tak aby dały nam punkty z kilku ułożonych jednocześnie rzędów.


zdjęcie przedstawia elementy gry rozłożone w wiele łączących się i przecinających rzędów oraz kolumn, jest to końcowy etap rozgrywki
W zasadzie od samego początku równe szanse mają zarówno dorośli jak i dzieci, przy czym dzieci z natury niecierpliwe należy czasem powstrzymywać od zbyt szybkich i pochopnych posunięć 😉.

Gra uczy logicznego myślenia a baczne obserwowanie tego co się dzieje na stole oraz jakie klocki zostały już użyte, ćwiczy spostrzegawczości  i umożliwia taktyczne zaplanowanie rozgrywki.
Z młodszymi dziećmi można grać w wersję uproszczoną czyli dokładamy klocki w każdym miejscu, w którym pasują nie ograniczając się tylko do jednego rzędu/kolumny a klocki znajdujące się w puli każdego gracza układamy tak aby były widoczne (tzw. gra w otwarte karty).

Elementy gry Qwirkle posłużyły nam też do zabaw edukacyjnych, o których możecie przeczytać we wpisach Qwirkle gry i zabawy z młodszymi dziećmi oraz Qwirkle gry i zabawy ze starszymi dziećmi.

wydawnictwo: Nasz egzemplarz od Schmidt Spiele, w Polsce grę wydaje wydawnictwo G3
liczba graczy: 2-4
wiek: 6+ (można spróbować już z 5-latkiem)
czas gry: 30-45 min.
Zasady: bardzo proste
nasza ocena: 5/5 




Wpis bierze udział w projekcie Grajmy!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz