10 najlepszych rodzinnych gier planszowych na prezent świąteczny


Święta zbliżają się wielkimi krokami. Wielu z Was z pewnością zastanawia się nad prezentami dla najbliższych. Jeśli wciąż nie macie pomysłu to spieszę z podpowiedzią, planszówki zawsze są strzałem w 10! Są ponadczasowe, łączą pokolenia, edukują, umilają czas i zbliżają ludzi do siebie (no chyba, że gracie w Grę o tron) ;) 

Żeby ułatwić Wam wybór, zrobiłam zestawienie dziesięciu najlepszych rodzinnych gier planszowych, w którym znalazły się planszówki, które mamy i lubimy. Polecam je wszystkim tym, którzy szukają lekkich i ciekawych tytułów do gry w rodzinnym gronie.  


na zdjęciu mała choinka a obok gry ustawiony w stos

Wszystkie gry w zestawieniu charakteryzują przede wszystkim proste zasady i relatywnie krótki czas rozgrywki. Dzięki temu nadają się idealnie do gry z dziećmi czy osobami, które na co dzień z planszówkami nie maja wiele do czynienia. Są to uniwersalne tytuły, które powinny trafić w gusta i ucieszyć każdego obdarowanego.   

Ranking jest oczywiście subiektywny i oparty na naszych upodobaniach ale brałam też pod uwagę ogólny odbiór gier wśród znajomych i zaprzyjaźnionej społeczności planszówkowej. Starałam się też aby wybór był dość urozmaicony, mamy tu więc gry kafelkowe, z budowaniem talii, zbieraniem zasobów, logiczne. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie (lub dla bliskich).

Jeszcze kilka słów o wieku graczy. Przy większości gier podałam sugerowany przeze mnie wiek. Różni się on odrobinę od tego na pudełkach ale dotyczy dzieci, dla których nowoczesne planszówki nie są nowością (kierowałam się doświadczeniami mojego syna z konkretnymi tytułami). Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z grami planszowymi to kierujcie się oznaczeniami na pudełku.


na zdjęciu pudełko gry El Dorado

Wyprawa do El Dorado

Wiek: 10+ (dzieci, które już trochę grają 7+)
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 45 minut

Jest to nasza ulubiona gra rodzinna, po którą zawsze chętnie sięgamy. W grze wcielamy się w śmiałków eksplorujących dżunglę amazońską i poszukujących, ukrytej tam legendarnej krainy złota. 

Celem graczy jest pokonanie planszy i jak najszybsze dotarcie do tytułowego El Dorado, wykorzystując do tego posiadane karty. Zaczynamy ze słabym zestawem kart a w czasie gry, poprzez zakup nowych kart czy ich wymianę, wzbogacamy nasze zasoby. Coraz droższe i lepsze karty będą nam potrzebne aby pokonać dalsze etapy planszy. 

Wyprawa do El Dorado to świetna gra rodzinna, łatwa do wytłumaczenia, oferująca ciekawe rozgrywki i dużo dobrej zabawy.

Więcej o grze przeczytasz tutaj

na zdjęciu pudełko gry

Kakao

Wiek: 8+
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 45 minut


Kakao to pięknie wydana gra kafelkowa, po którą z przyjemnością sięgną osoby ceniące w grach atrakcyjną oprawę graficzną i ciekawe rozgrywki, wymagające od graczy odrobiny kalkulacji i dobrego przemyślenia swoich ruchów. 

W podstawową wersję zagrają już dzieci od 7-8 roku życia a jeśli gracie ze starszymi dziećmi i myślicie o urozmaiceniu rozgrywek oraz wprowadzeniu ich na wyższy poziom to koniecznie sięgnijcie po dodatki Kakao lub Diamenty. Dodatki dodają do gry wiele ciekawych elementów i powodują, że staje się ona bardziej wymagająca.

Więcej o grze przeczytasz tutaj



na zdjęciu pudełko gry Kingdomino

Kingdomino

Wiek: 8+ (dzieci, które już trochę grają 6+)
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 15 minut

"Jesteś władcą poszukującym nowych ziem, który pragnie powiększyć swoje królestwo." Takim zdaniem wydawca wprowadza nas w świat Kingdomino, w którym to gracze będą dobierać ze wspólnej puli kafle z polami, łąkami, lasami i innymi terenami a następnie dokładać je do swojego królestwa. A żeby nie było zbyt łatwo, kafle musimy dokładać tak aby łączyły się tym samym rodzajem terenu a nasze całe królestwo nie przekroczyło określonego obszaru. 

Kingdomino jest z nami już od kilku lat i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jest to idealny tytuł do grania już z 6-latkami a jednocześnie z taką samą przyjemnością do rozgrywki zasiądą rodzice czy dziadkowie. Jeśli o jakiejś grze można powiedzieć, że łączy pokolenia to z pewnością o tej.

Więcej o grze przeczytasz tutaj


na zdjęciu pudełko gry Capital

Capital

Wiek: 10+ (dzieci, które już trochę grają 8+)
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 60 minut

Capital to gra z serii Granna Expert, przeznaczona dla trochę starszego odbiorcy niż grupa do której zwykło gry kierować wydawnictwo. Jest to jeden z mniej znanych tytułów w zestawieniu a jednocześnie spore zaskoczenie dla każdego kto po niego sięgnie. 

Tematyka gry osadzona jest w Warszawie, która zmienia się na przestrzeni lat. Naszym zadaniem jest wybudowanie takiej dzielnicy miasta, która finalnie da nam najwięcej punktów. 

Do budowy używać będziemy kafli z przeróżną zabudową: domy, sklepy, parki, budynki handlowe, instytucje kultury i fabryki. Połączenia niektórych z nich dają nam dodatkowe punkty zwycięstwa lub pieniądze. Ponadto w rozgrywce pojawiają się kafle z budynkami użyteczności publicznej, mające przeróżne działanie. To one nadają grze prawdziwą głębię, dodając wiele nowych możliwości. 

Są takie gry, które mimo świetnej mechaniki, ładnej oprawy graficznej i mnóstwa frajdy jaką dają graczom, nie stają się jednak popularne. Może to kwestia promocji (a raczej jej braku), nie wiem... Wiem natomiast, że każdy kto lubi planszówki powinien poznać Capital.

Więcej o grze przeczytasz tutaj



na zdjęciu pudełko gry osadnicy z Catanu

Osadnicy z Catanu

Wiek: 10+ (dzieci, które już trochę grają 7+)
Liczba graczy: 3-4
Czas rozgrywki: 45-60 minut

Klasyk, który w tym roku obchodził swoje 25-lecie. Gra nieprzerwanie przez lata bawi graczy w każdym wieku i doczekała się licznych dodatków. Jak na grę familijną przystało, nie wymaga od nas dużego doświadczenia. Zasady są proste, nie ma ich wiele a mimo to gra oferuje ciekawą rozgrywkę i daje pewną możliwość planowania.

W grze wcielamy się  w osadników, którzy będą zasiedlać dzikie tereny i budować na nich swoje domostwa  a w dalszej kolejności rozbudowywać je i udoskonalać, wykorzystując do tego odpowiednie surowce. Mamy tu trochę interakcji między graczami w postaci handlu, wymiany lub wzajemnego blokowania się.

Więcej o grze przeczytasz tutaj



na zdjęciu pudełko gry Wsiąść do pociągu

Wsiąść do Pociągu: Europa

Wiek: 8+ (dzieci, które już trochę grają 7+)
Liczba graczy: 2-5
Czas rozgrywki: 45-60 minut

Kolejny klasyk w zestawieniu, wielokrotnie nagradzany tytuł, do którego wydano niezliczoną ilość dodatków. Proste zasady, które można wytłumaczyć w kilka minut, równie prosta mechanika a do tego całkiem sporo strategii jak na taki lekki tytuł. Wszystko to sprawia, że po grę równie chętnie sięgają dzieci, rodzice a nawet dziadkowie.

Zadaniem graczy jest rozwijanie swojej sieci kolejowej i budowanie wyznaczonych tras. Aby osiągnąć dobry wynik konieczne jest optymalizowanie wykorzystywanych zasobów i tras oraz dobre planowanie. Przydaje się też umiejętność szybkiego reagowania na zmieniającą się na planszy sytuację i odczytywania zamiarów przeciwników. Im więcej graczy tym bardziej emocjonująca robi się rozgrywka. 

Planujecie spędzić święta w gronie rodzinnym? Zaprosiliście znajomych na wieczór? Wpada zaprzyjaźniona rodzinka z dziećmi? We wszystkich tych sytuacjach Wsiąść do pociągu: Europa sprawdzi się idealnie.

Więcej o grze przeczytasz tutaj

na zdjęciu pudełko gry splendor

Splendor

Wiek: 10+ (dzieci, które już trochę grają 7+)
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 30 minut

Splendor to klasyka rodzinnych planszówek. W grze wcielamy się w rolę handlarzy. Będziemy kupować klejnoty tak aby tworzyć z nich zestawy za które kupimy kolejne, bardziej wartościowe klejnoty. Część z klejnotów przynosi nam punkty a spełnienie konkretnych warunków (posiadanie odpowiedniej ilości klejnotów w wybranych kolorach), pozwoli nam zdobyć płytki arystokratów, a co za tym idzie, kolejne punkty zwycięstwa. 

Zasady są niezwykle proste i można je wytłumaczyć dosłownie w trzy minuty. Dzięki temu gra jest bardzo przystępna i zyskała rzesze fanów w wielu krajach. Jeśli myślicie o prezencie dla początkującego gracza czy dla kogoś kto chce grać rodzinnie z dziećmi to warto zainteresować się tym tytułem.


na zdjęciu pudełko gry brzdęk

Brzdęk

Wiek: 12 + (dzieci, które już trochę grają 8+)
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 30-60

Brzdęk to osadzona w klimacie fantasy gra, która zabierze nas do podziemnych komnat pełnych skarbów, artefaktów ale i groźnych przeciwników, z którymi stoczymy walki. Będziemy eksplorować nieznane miejsca i zdobywać cenne przedmioty a od czasu do czasu przyjdzie nam stanąć oko w oko z groźnym smokiem. Brzmi jak przygoda, prawda? I tak właśnie jest, gra jest niezwykle klimatyczna i z pewnością spodoba się tym, którzy lubią dreszczyk emocji.

Mechanika opiera się na budowaniu talii czyli dobieraniu (kupowaniu) z rynku kart, które pozwolą nam się poruszać, walczyć i zdobywać walutę do zakupu kolejnych, bardziej wartościowych kart. W grze będziemy poruszać się swoim bohaterem po planszy pełnej krętych korytarzy, zbierać żetony dające nam różne atrybuty czy punkty. Ich ułożenie jest losowe dlatego każda rozgrywka będzie inna.  

Brzdęk to prawdziwy hit ostatnich dwóch lat. Doczekał się wielu dodatków i wersji w kosmosie, która też wzbogacona została o dodatki. Najlepszą rekomendacją powinien być fakt, że nakład rozchodzi się jak ciepłe bułki a gracze wciąż wołają o więcej :) 


na zdjęciu pudełko gry Ubongo
Ubongo

Wiek: 8+ (dzieci, które już trochę grają 7+)
Liczba graczy: 1-4
Czas rozgrywki: 25 minut

Kolejna logiczny, abstrakcyjny tytuł w naszym świątecznym zestawieniu. Gra, w której liczy się spostrzegawczość, refleks i wyobraźnia przestrzenna a gracze walczą nie tylko ze sobą ale i z czasem.

Dzięki planszetkom z dwoma poziomami trudności, możemy wyrównać szanse młodszych i starszych graczy. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby limit czasu wydłużyć lub zupełnie z niego zrezygnować. Możliwości jest naprawdę wiele i każdy powinien w tym tytule znaleźć wariant odpowiedni dla siebie.

Ubongo zdobyło ogromną popularność a od momentu pojawienia się na rynku, wydanych zostało kilka kolejnych wersji m.in 3D, Extreme a nawet karcianka. Na początek jednak warto zapoznać się z klasyczna wersją, która z pewnością będzie też idealnym prezentem dla tych, którzy lubią tego typu gry.

Więcej o grze przeczytasz tutaj




na zdjęciu pudełko gry Qwirkle

Qwirkle

Wiek: 6+
Liczba graczy: 2-4
Czas rozgrywki: 30-45 minut

Qwirkle to jedna z gier, które są z nami od wielu lat.  Z takim samym zapałem gram w nią ja, mój mąż i nasze dzieci. Zasady są bardzo proste a do gry nie potrzeba żadnych specjalnych umiejętności. Wystarczy spostrzegawczość, trochę logiki i odrobina taktycznego myślenia.

Dość krótki czas rozgrywki, akcje podejmowane w niepospiesznym tempie oraz duże, poręczne kafle z czytelnymi oznaczeniami sprawiają, że do gry z cała pewnością zasiądą tez chętnie seniorzy. Warto o nich pamiętać kompletując kolekcję gier rodzinnych.

Qwirkle zostało wydane w kilku różnych wersjach: klasycznej, podróżnej, karcianej i z sześciennymi klockami. Ja polecam wersję klasyczną, będzie uniwersalnym prezentem dla całej rodziny.

Więcej o grze przeczytasz tutaj




6 komentarzy:

  1. Piękne, "mocne" top 10!
    Razem z rodziną przyklaskujemy w 9 przypadkach na 10 :)
    Mamy, gramy, potwierdzamy - to świetne podpowiedzi dla Mikołaja.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zaintrygowałaś mnie! Która gra Wam nie podeszła?

      Usuń
    2. To nie to! Nie ma 100% zgodności, po prostu nie mamy jeszcze "Brzdęku" :D
      (ale i on został jakiś czas temu przetestowany i tata-Mikołaj już sobie kupił pod tegoroczną choinkę ;) )

      Usuń
    3. Aaa, rozumiem :) W takim razie tata-Mikołaj bardzo dobrze wybrał, nas Brzdęk niesamowicie wciągnął! Podobno kończy się już 4 czy 5 nakład i wcale się nie dziwię :)

      Usuń
  2. Gdyby Mikołaj się domyślił i dostarczył takie Kakao, Kingdomino czy El Dorado...😉

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zawsze można mu coś zasugerować! List do Mikołaja, dobra rzecz 😉

      Usuń